Více flexibility a pobídek pro projekty obnovitelných zdrojů energie v Kolumbii

Nová vládní vyhláška, která usnadní budování projektů alternativních zdrojů energie

Ministerstvo hornictví a energetiky (MinMinas) vydalo dne 10. června vyhlášku číslo 829 (decreto 829 de 2020), která usnadňuje přístup k definovaným daňovým pobídkám pro projekty v oblasti obnovitelné energie v zemi a zároveň ponechává Unidad de Planeación Minero Energética – UPME (Jednotka plánován těžby a energetiky) jako jediný subjekt, který vyhodnotí projekty a jednotlivým iniciativám udělí certifikaci.

Podle vydaného dokumentu to v praxi znamená, že zmíněné projekty již nebudou muset podstupovat proces s Národním úřadem pro udělování environmentálních licencí (ANLA), který obvykle trval 3 měsíce. Tímto se tato administrativní část zkrátí a společnosti dostanou přístup k daňovým výhodám za pouhých 45 dní.

Podporu pro rozvoj projektů nekonvenčních zdrojů energie upravuje zákon číslo 1715 vydaný v roce 2014, který přiznává dodatečný odpočet příjmů v následujících 5 letech až do výše 50 % hodnoty investic daného projektu. Další pobídkou je vyloučení DPH z nákupu zboží a služeb, zrychlené odpisy (které nemohou překročit 20 % ročně) nebo osvobození od cla na dováženou technologii. Možnost odpočtu příjmu byla rovněž stanovena pro projekty energetické účinnosti.

Vyhláška 829 dále říká, že projekty, které již byly hodnoceny organizací UPME a získaly platné certifikáty vydané do 31. prosince 2019, mohou pobídky podle zákona 1715 začít využívat bez dalších dodatečných žádostí.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě.
Zdroj: www.portafolio.co

Pravidelné novinky e-mailem