Kolumbie vyhlašuje další konkurz na energii z obnovitelných zdrojů

V Kolumbii se nyní mohou přihlásit firmy na nový, v pořadí již třetí, tendr na dlouhodobou spolupráci o dodávce energie z obnovitelných zdrojů.

Jedná se o konkurz o dodávce energie na období 15 let pro projekty síťového připojení s instalovanou kapacitou větší než 5 MW. Konkurzu se mohou účastnit pouze projekty tzv. nekonvenčních obnovitelných zdrojů energie o výkonu 4,71 GW.

Dle Diega Mesy, ministra z Ministerstva těžby a energie, přinese tato spolupráce diverzifikaci v energetické matici země a posune Kolumbii k přechodu na energii z obnovitelných zdrojů.

Tento konkurz představuje již třetí smlouvu o dlouhodobé dodávce energie z obnovitelných zdrojů (PPA, Power Purchase Agreement). Firmy se na soutěž mohou formálně přihlásit v období mezi 17. a 27. srpnem. 1. října pak předloží finanční záruku a 26. října konkrétní nabídky. Smlouvy pak mají být podepsány 20. prosince 2021 a očekávané uvedení projektů do provozu je stanovené na 1. ledna 2023.

Co se týče předchozích spoluprací o dodávce energie, tak například v roce 2019 vláda podepsala smlouvy ohledně energetických závazků v celkové výši 251 GWh pro obnovitelné a konvenční zdroje. Dále o osm měsíců později byly podepsány kontrakty o dodávce energie z větrných a solárních zdrojů o velikosti 12,05GWh/d a jednalo se tak o první PPA.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co; estudiolegalhernandez.com
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí