Zmírnění poklesu průmyslu a obchodu, zrychlení prodeje automobilů v Kolumbii

Ekonomika v Kolumbii se znovu probouzí, největší nárůst zaznamenaly prodeje motorových vozidel.

Podle průzkumu kolumbijského statistického úřadu (DANE), výrobní sektor země v meziročním srovnání poklesl o 26,2 %, což představuje v tomto odvětví postupný nárůst po dubnovém historickém propadu o 35,8 %. Tržby v maloobchodu oproti květnu loňského roku klesly o 24,3 % což je nárůst oproti dubnu 2020, kdy maloobchod klesl o 39 %.

Výraznou pozitivní změnu podle Národní asociace pro udržitelnou mobilitu (Andemos) přinesly prodeje motorových vozidel. V období od května do června letošního roku tento sektor zaznamenal zvýšení prodejů o 34 % u automobilů a o 113 % u motocyklů.
Pokud jde o průmysl, DANE poukazuje na to, že z 39 výrobních oblastí, které byly součástí tohoto průzkumu, zaznamelo 34 z nich pokles produkce, který v součtu představoval meziroční propad o 26,2 procentních bodů. Výroba nápojů byla s odchylkou -32,4 % manufakturou, která nejvíce přispěla k negativnímu vývoji zpracovatelského a výrobního průmyslu (-3,5 %) v Kolumbii.

Výroba olejů a tuků rostlinného a živočišného původu byla s odchylkou 6,2 % průmyslovou činností s největším pozitivním příspěvkem (0,1 procentního bodu) k celkové změně v sektoru. Zpracování kávy bylo průmyslovou aktivitou s nejlepší dynamikou v pátém měsíci roku 2020, která zaznamenala meziroční nárůst o 10,2 %. Další úspěšnou oblastí byla výroba mléčných výrobků (nárůst o 1,8 %) a léčiv (1,1 %).

Za uplynulé období roku 2020 (leden – květen) se reálná produkce zpracovatelského průmyslu v národním úhrnu snížila o 12,9 %, zatímco reálný prodej klesl o 12,7 %. Zaměstnanost v manufaktuře se snížila o 4,1 % ve srovnáním se stejným obdobím roku 2019.
Department Antioquia přispěl k negativnímu výsledku hospodářství nejvíce. Výroba a prodeje klesly o 31,1 %, což přispělo na celkovém vývoji v zemi -6 %. V otázce nezaměstnanosti to bylo hlavní město Bogota, které zaznamenalo za sledované období největší nárůst lidí bez práce.

Pozitivní vývoj jednoznačně přinesl automobilový sektor. DANE v letošním červnu zaregistrovalo nákup celkem 11 981 nových vozidel, což představuje zvýšení o 34 % ve srovnání s květnem 2020. Enormní nárůst zaznamenaly červnové prodeje nových motocyklů (38 520 ks). Oproti květnu 2020 se jich prodalo o 113 % více.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě
Zdroj: www.eltiempo.com

Pravidelné novinky e-mailem