Zdroj: CzechTrade

Kolumbijci vstávají brzy, na ekonomiku země to však nemá vliv

Podle studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je Kolumbie zemí, kde lidé vstávají nejčasněji. Na produktivitu ekonomiky to však nemá v podstatě žádný vliv.

Podle OECD Kolumbie v tomto smyslu nevyniká ziskovostí pro místní ekonomiku. Výzkum World of Statistics zjistil, že Kolumbijci vstávají v průměru v 6:31 hodin ráno. Jejich nejbližší konkurenti, Indonésané, vstávají o 24 minut později, tedy v 6:55 hodin. Rentabilita v Kolumbii činí 19,5 amerického dolaru, tedy zhruba 92 100 kolumbijských pesos za každou odpracovanou hodinu. A to i přes fakt, že Kolumbie má podle délky pracovní doby nejdelší pracovní týden, ale také nejmenší ziskovost.

Ilustrační fotografie

Sebastián Trujillo, analytik globálních ukazatelů OECD, uvedl, že velmi nízká produktivita práce v Kolumbii souvisí v zásadě s nedostatky ve vzdělání a přípravě na zaměstnání. Kolumbie se tak nachází ve skupině s nízkou produktivitou práce i s dalšími zeměmi, jako jsou například Mexiko, Jihoafrická republika, Kostarika, Chile, Řecko, Maďarsko, Portugalsko či Polsko.

Na opačné straně žebříčku produktivity tedy nejproduktivnější je Kanada. Jde o stát, kde lidé vstávají v rámci světa také velmi brzo a jejich pracovní den začíná v 7:33. Narozdíl od Kolumbie se však v Kanadě pracuje o osm hodin týdně méně, tedy 40 hodin. Podle OECD má 24 zemí pracovní dobu 40 hodin týdně nebo kratší. Jsou to například Česko, Estonsko, Finsko, Itálie, Japonsko, Nový Zéland, Portugalsko, Slovensko, Spojené státy, Španělsko či Švédsko.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Země s nejkratší pracovní dobou jsou Austrálie a Belgie. V těchto státech se pracuje 38 hodin týdně. Rekordmanem je Francie, kde lidé pracují 35 hodin týdně.

Kolumbijská vláda v čele s ministerstvem práce připravuje návrh zákona, který by měl zkrátit týdenní pracovní dobu o šest hodin, tedy ze 48 na 42. Plánovaná změna by neměla mít dopad na mzdy zaměstnanců.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Ostatní | Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme