Zdroj: CzechTrade

Kolumbijská Bogota se dočkala nového systému sdílených kol

Dne 31. října 2022 se na území Bogoty spustil systém sdílených kol. K tomuto dnu společnost Tembici, která službu poskytuje, nainstalovala tento systém na západním území hlavního města mezi 127. společně s 6. a 7. ulicí.

Hlavní důvod, proč se stanice nachází na západní straně města, jsou strategické body v rámci Bogoty v blízkosti stanic místní hromadné dopravy zvané TransMilenio. Na ploše 27 kilometrů čtverečních bylo tak umístěno celkem 300 stanic, 1500 mechanických kol, 1500 elektrokol, 150 speciálních kol pro osoby s tělesným postižením, 150 kol s větším úložním prostorem a 150 kol se speciálním sedadlem pro děti.

Ilustrační fotografie

Právě nabídka speciálních typů kol dělá z Bogoty jedno z mála světových měst, která při zprovoznění tohoto projektu myslela i na zdravotně postižené osoby, či cestující s dětmi. Společnost Tembici má v oblasti mikromobility v Latinské Americe více než 12 let zkušeností a své projekty provozuje i ostatních hlavních městech jako Santiagio de Chile, Buenos Aires či Brasília.

Kola jsou k dispozici ve třech barevných variantách: růžové (barva společnosti Tembici), oranžové (sponzorované společnostmi Banco Itaú a Mastercard) a modré (sponzorované společností Vanti). Mechanická i elektrická kola mají hliníkový rám, blatníky, přední i zadní světla, nastavitelné sedadlo a košík, který má nosnost až do 5 kil. Kola s větším úložním prostorem uvezou až 100 kilogramů nákladu. Speciálních kola, jež jsou primárně určena tělesně postiženým osobám, mají všechny bezpečnostní systémy pro uživatele společně i s hydraulickými brzdami.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Provozní doba kol je od 5:00 do 22:00 místního času. Jednou z výzev tohoto typu systému nicméně bude řešení vandalismu a s tím spojených krádeží. Proto mají kola nainstalované ochranné mechanismy v podobě GPS.

Roční plán má hodnotu 191 900 peso (zhruba 900 korun) a umožňuje až čtyři denní cesty po 60 minutách. Každá cesta tedy uživatele stojí 131 peso. Měsíční plán pak stojí 31 990 peso a opět umožňuje uživatelům uskutečnit čtyři cesty denně v délce jedné jízdy až 60 minut, což znamená, že každá cesta stojí 266 peso.

V případě překročení času u kteréhokoli plánu je následně nutné za každou minutu dodatečného času používání zaplatit 150 peso. Například desetiminutová cesta hromadnou dopravou má celkové náklady 2390 peso, zatímco zakoupení jízdy bez žádného plánu na pouhou hodinu stojí zhruba 10 000 peso.

K používání systému si budou muset uživatelé stáhnout aplikaci Tembici na jakékoli chytré mobilní zařízení a následně si v ní vytvořit i účet, kde musí mimo jiné zaregistrovat i své osobní údaje. Následně si vyberou plán, který nejlépe vyhovuje jejich potřebám. Navíc lze v aplikaci také najít i informace o stanicích a ověřit si tak dostupnost kol na každém místě.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroje: eltiempo.com; valoraanalitik.com

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí