Kolumbijská ekonomika má mezi zeměmi Latinské Ameriky největší potenciál k růstu

Hospodářská komise pro Latinskou Ameriku při OSN označila Kolumbii za jednu ze sedmi zemí regionu, které nejvíce ekonomicky porostou.

Hospodářská komise pro Latinskou Ameriku při OSN (CEPAL) ke dni 31. 8. 2021 vydal novou ekonomickou zprávu ke stavu v Latinské Americe a Karibiku, podle níž poroste ekonomika o 5,9 %. V roce 2022 pak předpokládá zpomalení růstu na 2,9 procenta. CEPAL tak zvyšuje svou původní prognózu z července, kdy uvedl hodnotu růstu HDP ve výši 5,2 %.

CEPAL odhaduje Kolumbii výrazně nadprůměrný růst HDP o 7,5 %. Země tak nechává za sebou Mexiko (6,2 %) či Brazílii (5,2 %). V regionu si lépe vedou Panama (12 %), Peru (10,6 %) nebo Chile (9,2 %). Růst národních ekonomik v regionu CEPAL vysvětluje především loňským propadem o 6,8 %, zvýšením externí poptávky, zvýšením cen primárních surovin a zvýšením agregátní poptávky.

Navíc kolumbijské Ministerstvo obchodu oznámilo, že export zboží z netěžebního energetického průmyslu v období prvních sedmi měsíců roku 2021 je nejvyšší za posledních 13 let, konkrétní hodnota činí 9849 milionů dolarů. Místní deník La Semana uvádí, že tahounem tohoto odvětví jsou zemědělsko-dobytkářské zboží, nápoje a potraviny jako datle, fíky a ananas, jejichž prodej vzrostl o 81,2 procenta. 

Zdroj: cepal.org; portafolio.co; semana.com
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.

 
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Ostatní
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí