Kolumbijská ekonomika se na rok 2021 dívá pozitivně

Na začátku ledna Národní statistický úřad (DANE) představil konsolidovanou zprávu o indexu spotřebitelských cen odpovídající roku 2020.

Inflace v loňském roce byla na 1,61 %, zatímco v 2019 to bylo 3,80 %. Podle statistiků je toto číslo nejnižší od doby, kdy Kolumbie vývoj cen sleduje, čili od roku 1955. Jako hlavní důvod pomalého růstu cen odborníci uvádí důsledky dopadu pandemie koronaviru. Mezi hlavní patří oslabení příjmů domácností a velmi nízké výdaje na vzdělávání. Dalším důvodem jsou vládní proticovidová opatření pro ochranu nejzranitelnější vrstvy obyvatelstva a sociálně slabých. Mezi stěžejní patřilo (a stále patří) dočasně nulové DPH na mobilní tarify, hotelové a restaurační služby nebo odstranění DPH z veřejných služeb. Nízká inflace je také spojována s historicky nejhorší ekonomickou recesí v zemi.

Celkový zahraniční dluh Kolumbie dosahuje nového historického maxima. Podle centrální banky celkový dluh země v meziročním srovnání v říjnu 2020 narostl o 6,7 % a vyšplhal se téměř na 147,3 miliard USD. Dluh představoval v desátém měsíci loňského roku 54,8 % HDP, přičemž v roce 2019 to bylo 42,7 % HDP.

Podle Světové banky letos ekonomika Kolumbie poroste o 4,9 %, což je více, než se očekávalo. Banka zlepšuje také prognózu celého regionu na růst 3,7 %, ovšem s různými riziky. I ohledně ekonomického vývoje v zemi v roce 2022 je tato instituce optimističtější a predikuje nárůst o 4,3 procenta. Zpráva mezinárodního orgánu je optimistická, ale zároveň jasně ukazuje, že rizika pandemie neskončila, a že růst Latinské Ameriky může být ve skutečnosti o něco nižším, především v souvislosti s pomalou distribucí vakcín a sekundárními ekonomickými dopady. I přes toto všechno banka hodnotí Kolumbii jako zemi nad růstovým průměrem v rámci Latinské Ameriky, a proto očekává lepší výkon než sousední země.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí