Kolumbijská vláda chystá snížit dovozní cla

Připravovaný návrh vyhlášky redukuje celní zatížení potravin a surovin, jež jsou pro kolumbijské hospodářství klíčové. Ministerstvo obchodu však ujišťuje, že změna neohrozí vnitrostátní produkci.

Návrh vlády snížit cla u 182 položek vychází z nedávných doporučení Výboru pro celní a zahraničně obchodní záležitosti (Comité de Asuntos Arancelarios, Aduaneros y de Comercio Exterior). Jedná se o zboží, na které se nyní vztahují cla ve výši 5, 10 nebo 15 procent.

Ilustrační fotografie

Vláda chce redukcí cel bojovat proti vysoké inflaci cen potravin a nealkoholických nápojů, která v Kolumbii v minulém roce dosáhla 19,94 procenta. Rostly hlavně ceny brambor, hovězího masa, banánů, mléka a ovoce. Mimo to zemědělskou produkci negativně ovlivnila i zimní vlna covid-19.

Vyhláška slibuje zavést na dobu šesti měsíců nulovou celní sazbu na dovoz kukuřice, osevních semen, pšeničného zrna, papíru, lepenky, bavlny, plastu, nití, jehel, koberců, kůže, pryskyřičných olejů a dalších produktů. Vláda také plánuje zavést nulovou sazbu na různé suroviny používané v zemědělské výrobě, jako jsou premixy pro zvířata, minerální a chemická hnojiva a pojivové přípravky pro formy a slévárenská jádra.

Dále vyhláška navrhuje zrušení cel a šestiměsíční pozastavení Andského systému cenových pásem (Sistema Andino de Franja de Precios) na ječný slad a ostatní pražené či nepražené obiloviny. Zároveň se připravuje zavedení pětiprocentního cla na výrobky z obilovin získané pufováním nebo pražením, na ostatní výrobky z obilovin (s výjimkou kukuřice) a na nealkoholické nápoje (s výjimkou ovocných a zeleninových šťáv).

Návrh již schválila Vyšší rada pro fiskální politiku (Consejo Superior de Política Fiscal) ministerstva financí a očekává se, že v nejbližších dnech vláda dokument oficiálně vydá.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí