Zdroj: CzechTrade

Kolumbijské peso posiluje pozici atraktivní měny v regionu

Peso je v současnosti druhou nejvíce zhodnocenou měnou na světě hned za srílandskou rupií. Zároveň je nejrychleji rostoucí měnou v regionu.

Kolumbijské peso je nejvíce zhodnocenou měnou vůči americkému dolaru v Latinské Americe. Podle zprávy dosáhla národní měna za letošní rok nárůstu o 15,8 %, což je vyšší číslo než u mexického pesa, brazilského realu a chilského pesa, které vzrostly o 13 %, 7,3 % a 5,9 %.

Ilustrační fotografie

Financial Times též označil Latinskou Ameriku za domov osmi nejlepších měn na světě, které těžily ze včasných a rozhodných kroků regionálních a centrálních bank.

V případě Kolumbie stojí za úspěchem posilování národní měny vůči dolaru příchod zahraničních investorů do země, i přes politické skandály a krizi, kterou vyvolaly. Díky návratu investic se podařilo regulovat nervozitu trhu a kolumbijské peso se stalo druhou nejvíce zhodnocenou měnou na světě. Pomyslnou první příčku obsadila rupie, kterou se platí na Srí Lance. Každým uplynulým měsícem roste reálný výnos, a proto je stále více subjektů ochotno investovat své peníze do měn Latinské Ameriky.

ExportMag.cz: Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů

Emoce na konci července trochu mírní další z nejrespektovanějších ekonomických médií, agentura Bloomberg. Ta sice tvrdí, že kolumbijské peso je v současnosti jednou z nejlepších měn na světě, ale to automaticky neznamená, že je i velmi silná. Při podrobnější analýze je zřejmé, že tvrzení mají své nuance.

Peso kolumbijské je sice nyní poměrně vyhledávané, ale jeho síla je velmi proměnlivá a často se propadne z prvního místa na poslední. Síla měny je způsobena pravidelným zvyšováním její hodnoty v posledních měsících. Dalším důležitým faktorem je růst důvěry investorů po celém světě, což vede k většímu zájmu o riziková aktiva, jako jsou například kolumbijské dluhopisy.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: cambiocolombia.com, colombia.as.com

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice

Doporučujeme