Zdroj: CzechTrade

Kolumbijské univerzity míří mezi světovou špičku

Univerzity v Kolumbii zlepšují své výsledky. V žebříčku QS World University Rankings se právě kolumbijské univerzity posunuly na vyšší pozice.

Kolumbie se nachází na třetím místě mezi zeměmi Latinské Ameriky, a zvýšila své zastoupení ve světovém žebříčku v kategorii hodnocených institucí. Ačkoliv podle společnosti QS mají univerzity z Kolumbie potíže v oblasti dopadu výzkumu a internacionalizace, svoji reputaci mezi akademiky výrazně zlepšily.

Ilustrační fotografie

Nejlépe hodnocenou kolumbijskou univerzitou je soukromá Universidad de los Andes. Polepšila si o 16 příček a v současné chvíli se nachází na 220. místě na světě. Podle QS Employer Reputation Survey je tato univerzita také nejlépe hodnocenou institucí mezi zaměstnavateli a hostí nejvyšší počet zahraničních učitelů v zemi – v tomto ukazateli zaujímá 469. místo na světě.

Druhou nejlépe hodnocenou univerzitou je státní Universidad Nacional. Instituce si polepšila o 16 příček a postoupila na 243. místo. Jedná se o univerzitu, která se pyšní nejvyšší reputací mezi akademiky a v této kategorii zaujímá 98. místo. Pro srovnání, nejlepší českou univerzitou je Univerzita Karlova, která se nachází na 288. místě.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Poslední kolumbijskou univerzitou, která se umístila v žebříčku Top500, je Pontificia Universidad Javeriana. Universidad Icesi se umístila ve sedmé stovce. Jedná se o univerzitu s nejvyšším poměrem v počtu vyučujících a studentů, v tomto ukazateli se řadí na 180. místo na světě.

K tématu hodnocení kolumbijských univerzit se vyjádřil i Ben Sowter, viceprezident společnosti QS. Podle něj se díky prosperitě a uzavřenému míru zlepšil přístup k vysokoškolskému vzdělávání i počet studentů. V Kolumbii se hrubý podíl studentů terciárního vzdělávání zdvojnásobil z 28 % v roce 2004 na 55 % v roce 2018. Počet absolventů vysokých škol se zvýšil z 65 720 v roce 2002 na 482 122 v roce 2018.

V kolumbijských velkoměstech se každoročně pořádá mezinárodní veletrh EduExpo, který si klade za cíl zvýšit proces internacionalizace studentů a vzájemné spolupráci mezi místními univerzitami a těmi zahraničními. Letošní ročník proběhne v hlavním městě Bogotě v termínu 4.-5. března, následuje v Cali 7. března a ukončí město Medellín 9. března.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Bogotě organizovala účast na tomto veletrhu pro významné české univerzity v roce 2018. Akce a společná česká expozice měla u místních velký ohlas a prokazatelně zvýšila zájem kolumbijských studentů o studium na univerzitách v České republice. Věříme, že se nám podaří navázat na tento úspěch na některém z příštích ročníků EduExpo v Kolumbii.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co; eduexpo.aisoffice.com

• Oblasti podnikání: Ostatní | Vzdělávání, lidské zdroje
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí