Komerční autonomní taxi dostane v Pekingu zelenou

Mezi prvními firmami, které získaly povolení je softwarový gigant Baidu.

Robotické taxi se v Pekingu stává realitou, protože hlavní město se stalo prvním městem v Číně, které umožnilo nabízet placené služby tohoto druhu na veřejných komunikacích.

Místní úřady již vydaly povolení provozovatelům služeb robotického autonomního taxi, jejichž vozidla mohou takové služby nabízet v zóně o rozloze 60 kilometrů čtverečních s 350 kilometry otevřených silnic na území Yizhuangu, jižního předměstí Pekingu. 

Softwarový gigant Baidu je mezi prvními, kteří získali povolení. V určené zoně má v současnosti 67 autonomních robotických taxi. Mohou nabírat a vykládat cestující na 600 místech v obchodních i rezidenčních oblastech. Tato autonomní vozidla lze přivolat prostřednictvím aplikace Apollo Go pro chytré telefony, služba je k dispozici každý den v týdnu od 7:00 do 22:00, uvedla společnost. Baidu uvedlo, že tento krok urychlí vývoj směrem k rozsáhlému komerčnímu provozu a vytvoří základ pro širší a rychlejší rozvoj komercializovaného autonomního řízení v Číně. 

Schopnosti autonomního řízení vyvinutého Baidu zaznamenaly v posledních měsících rychlý pokrok. Ve třetím čtvrtletí letošního roku již Baidu uskutečnilo 115 000 jízd autonomního taxi, čímž se stalo světovým lídrem v počtu jízd uskutečněných autonomní taxislužbou. Společnost Baidu si stanovila ambiciózní cíl rozšířit své operace pod hlavičkou Apollo Go do 65 měst po celé Číně do roku 2025. Do roku 2030 pak dokonce do 100 měst v zemi.

Velikost čínského trhu autonomních poskytovatelů přepravních služeb přesáhne do roku 2030 1,3 bilionu jüanů (203,5 miliardy dolarů), přičemž největší poskytovatelé služeb budou mít více než 40 % tržní podíl, odhaduje poradenská společnost IHS Markit.

Čína pokračuje v digitalizaci mnoha průmyslových odvětví, což s sebou přináší nové příležitosti nejen pro české firmy přesného strojírenství, měřících systémů a softwaru. 

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Peking.
Zdroj: China Daily

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí