Komodity, které letos v JAR zdražily

Za posledních 12 měsíců podražily hlavně oleje a tuky, palivo, elektřina, maso, víno, cukr a sladkosti, mléko a mléčné výrobky nebo vejce uvdle Jihoafrický statistický úřad.

Přestože se inflace v červenci oproti předchozím dvěma měsícům snížila, měsíční nárůst indexu spotřebitelských cen činil jedno procento. To je nejvyšší měsíční skok od loňského července, kdy se index zvýšil o 1,3 procenta. Hlavními hybateli měsíčního růstu byly alkoholické nápoje, bydlení, služby, doprava a zdravotní pojištění. Na ročním růstu se nejvíce podílely potraviny a nealkoholické nápoje.

Nejvyšší nárůst cen byl za poslední rok zaznamenán zejména u komodit: oleje a tuky (22,4 %), palivo (15,2 %), elektřina a jiná paliva (13,6 %), maso (9,4 %), víno (8,1 %), cukr a sladkosti (6,5 %), mléko, vejce a sýr (6,3 %). Ceny masa, olejů a tuků neustále rostou, zatímco zdražování cukru a souvisejících produktů zpomalilo. Je těžké odhadovat, jaký vliv na cenu cukru budou mít dopady červencových nepokojů. V souvislosti se zákazy prodeje alkoholu podražil i alkohol, a to zejména víno.

Dlouhodobě dochází ke skokovému zdražování tarifů pitné vody a elektřiny. Setrvale zdražují i paliva, k výraznému zvýšení cen došlo bezprostředně po červencových nepokojích. Vinou koronavirových restrikcí dochází také ke zdražování lékařské péče, což se podepisuje na ceně zdravotního pojištění.

Zdroj: businesstech.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.
• Oblasti podnikání: Obchod | Potravinářský průmysl