Konec daňové svobody online nákupů v Austrálii

Výrazné změny ve zdanění online nákupů ze zahraničí zasáhly většinu online obchodů posílajících své zboží na území Austrálie. Na objednávky v hodnotě do 1 000 AUD, které byly dříve od daně osvobozeny, se nově vztahuje 10% daň ze zboží a služeb.

Narovnání podmínek na trhu, nebo omezování spotřebitelů? Nově zavedené opatření, uvalující daň ve výši 10 % na všechny online nákupy ze zahraničí, vzbuzuje emoce napříč Austrálií. Goods and services tax (GST), kterou lze připodobnit k české dani z přidané hodnoty, se od 1. července 2018 vztahuje na všechny online objednávky s doručovací adresou v Austrálii. Dosud byl v platnosti zákon, který zboží v hodnotě do 1 000 AUD od daně osvobozoval. Z GST tak například v letech 2016–2017 bylo vyjmuto až 40 milionů zásilek.
Zákon vítají především australští prodejci, kteří si pochvalují narovnání podmínek na trhu. Díky zdanění zboží ze zahraničí lze předpokládat, že budou lokální obchodníci více konkurenceschopní. Subjekty, které posílají zboží do Austrálie, opatření z pochopitelných důvodů odsuzují, neboť nově bude třeba, aby odváděly daň ze zboží vždy, i pokud se bude jednat zboží v hodnotě několika dolarů.
Opatření se dotýká nejen firem, které nakupují v zahraničí, ale také australských spotřebitelů. Jeden z největších a nejstarších internetových obchodů – amazon.com, který má od konce roku 2017 také australskou platformu, v reakci na daňové změny zablokoval australským zákazníkům všechny zahraniční nákupy. Zákazníci si nově mohou objednat zboží pouze přes australské stránky amazon.com.au, jejichž nabídka je však výrazně omezená. Jeden z největších konkurentů Amazonu – ebay.com vydal prohlášení, že nemá v úmyslu žádnou blokaci zahraničních nákupů a nechává svým zákazníkům možnost nakupovat zboží tak, jak byli doposud zvyklí.
Pro české a další exportéry, kteří doposud nedanili zboží malé hodnoty (tedy do 1 000 AUD), změna znamená, že bude třeba, aby se zaregistrovali jako plátce daně (pokud doposud registrovaní nebyli) a budou nuceni daň odvádět. Daňový úřad uvádí, že to budou právě ony prodávající společnosti, nikoliv například spotřebitelé, kdo bude odpovědný za odvod daně. Požadovat a vymáhat na spotřebitelích, aby platili GST z každého svého zahraničního nákupu, by nebylo nákladově efektivní.

Zdroje:
www.sbs.com.au/news/
www.ato.gov.au/
www.theguardian.com/
www.sbs.com.au/yourlanguage/czech/

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Sydney.

Pravidelné novinky e-mailem