Konec euforie v Německu

Obchodní válka a strach z Brexitu způsobují problémy v německé ekonomice.

Stále horší prognózy z německé ekonomiky se nyní projevují i na důvěře německých spotřebitelů. Spotřebitelská důvěra ve druhém čtvrtletí letošního roku klesla. Jedním z důvodů je horší nálada na trhu práce.
Ještě před rokem, když byl trh práce na vrcholu, byl podíl pracovníků, kteří měli pozitivní karierní vyhlídky o téměř 42 procentních bodů vyšší než podíl pracovníků s negatívnními očekávaními. Němci jsou tak znepokojeni špatnými zprávami, které přicházejí z ekonomiky a které by se mohly někdy stát problémem na dosavadním pevném německém trhu práce, že ekonomický barometr odborového institutu IMK vykazuje recesní riziko 36,6 % od července do konce září.
Současný propad však nevyhnutelně nepovede k recesi, vysvětluje expert IMK Thomas Theobald: „Dosud stabilní domácí poptávka nadále silně působí proti recesnímu vývoji.“ Velkou otázkou je, zda to tak zůstane. Důvody problémů nevznikají nutně v Německu. Obchodní spor mezi USA a Evropou na jedné straně a USA a Čínou na straně druhé způsobuje problémy německým exportním odvětvím. Obchodní politika Donalda Trumpa má tak své důsledky.
Důležitou otázkou tedy bude: Jaký bude dopad obchodní války mezi USA a zbytkem světa? Dohodne se EU a Británie na měkkém Brexitu? Dokud tyto dvě otázky nebudou vyřešeny, obavy budou i nadále přetrvávat.

Zdroj: www.welt.de
Vypracoval kolektív pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Düsseldorf

Pravidelné novinky e-mailem