Konec korejských obav?

Jižní Korea je zatím v Asii třetí nejpostiženější zemí. Situace se ale stabilizuje a denní přírůstky nakažených se výrazně snižují. Obchod, služby i výroba v zemi byly výrazně omezeny.

Počet potvrzených případů v Jižní Koreji k 27. březnu dosáhl 9 332 (nárůst za 24 hodin o 91).

Nadále je nejvyšší nárůst v Soulu a okolní provincii Gyoenggi, Daegu (město s masivním ohniskem v únoru) a na letišti v Incheonu.

Identifikovaných importů ze zahraničí je celkově 144. Celkem je v zemi potvrzeno 139 úmrtí.  Už více než 4,5 tisíce pacientů bylo propuštěno z ošetřování. Celkově bylo otestováno téměř 400 tisíc lidí.  

Vybraná opatření:

– Vláda čelí tlaku odborné veřejnosti, aby rozšířila domácí karanténu na všechny pasažéry ze zahraničí (aktuálně pro cestující z Evropy a USA).  
– Začínají se ozývat hlasy, že by vláda nadále neměla nést náklady na testování, izolaci a léčení cizinců. Pravděpodobně to souvisí s vysokými náklady na testování všech pasažérů.
– 30. 3. se na neurčitou dobu uskutečnil poslední let linky Asiana do Frankfurtu. Dne 1. 4. by měl letět speciální charter Korean Air vyzvednout korejské občany ve Frankfurtu. Země EU zvažují oslovit MZV KR, aby letadlo přepravilo ze Soulu občany EU (naráží to na skutečnost, že vlastně žádné zájemce o repatriaci nyní nikdo neregistruje, kromě jedné osoby s řeckým občanstvím, která hledá spojení na Kypr.)  

Tuzemský zastupitelský úřad v Soulu aktuálně neregistruje žádného zájemce o repatriaci. Seznam českých občanů v Koreji, na které má česká diplomacie kontakt, byl zpřesněn na 71. V drtivé většině se ovšem jedná o dlouhodobé pobyty.  

Korejští specialisté chtějí do ČR

V předposledním březnovém týdnu navštívili Zastupitelský úřad Soul představitelé korejského Ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky (MOTIE). Chtěli, aby Češi umožnili vycestování korejských specialistů do ČR, a to kvůli zajištění výroby korejských firem, které u nás sídlí.

Jinak může podle Korejců dojít k omezení plánované výroby mnoha firem majících své dceřiné společnosti na území ČR s následným ztrátovým efektem na ně navazujících podniků.

Příkladem může být korejská automobilka Hyundai Motor Czech s.r.o., která plánovala, že v říjnu 2020 uvede na trh nový model osobního vozu.

Pokud by se nemohli včas dostat specialisté na kontrolu průběhu výroby, musela by automobilka toto uvedení na trh oddálit, což by pro ni znamenalo velké finanční ztráty, tvrdí Korejci.

Proto korejská strana s odvoláním na nedávné vyškrtnutí Jižní Koreje ze seznamu rizikových zemí, navrhuje umožnit zmíněným specialistům vstup na území ČR při splnění následujících podmínek:
·         každý bude mít u sebe platné mezinárodně uznané prověření / test, že není infikován covid-19
·         do ČR se tito specialisté (cca 100 lidí) přepraví buď soukromým letadlem či speciálním charterovým letem
·         po příletu budou ubytováni v separátních ubytovnách, tedy mimo kontakt s českým personálem

Rušené akce

Také Korejci rušili od počátku února v důsledku nastupující pandemie plánované akce. Veletrh SEMICON, který měl proběhnout v únoru 2020, kde byla plánována účast několika českých firem, byl odvolán bez náhrady.

„Vzhledem k velmi proměnlivé situaci a rostoucímu počtu nakažených v Koreji se obecně akce ruší, nebo organizátoři těch pozdějších (od dubna dále) zatím nevyjádřili stanovisko nebo posouvají termíny,“ prozrazuje Hana Němcová, ředitelka sdílené zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest v Jižní Koreji.

Také do Koreje české podniky odložily nebo zrušily své cesty. „Největší hrozbou jsou nyní právě přijíždějící cestující do Koreje ze zahraničí. Proto jsou od poloviny března zpřísněná opatření na všechny cestující z Evropy a jiných vybraných rizikových zemí (viz níže),“ připomíná Hana Němcová.

Korejská ekonomika je silně závislá na Číně (jde o nejvýznamnějšího obchodního partnera pro export i import). „Zpomalení výroby v Číně se tedy značně projevuje i v korejské ekonomice – hlavním konglomerátům jako Hyundai nebo Samsung výpadky a zpoždění  v dodavatelském řetězci způsobují značné škody,“ říká Hana Němcová.

V souvislosti s eliminací šíření nákazy byl také opět posunut začátek školního roku. Školy budou uzavřeny až do 6.4. (místo 23.3.).

Co se týče práce, firmy fungují, nicméně v utlumenějším režimu – značná část lidí má home office nebo omezený režim, často musí být doma a starat se o děti, co nechodí do školy. „Neregistrujeme preferenci osobních setkání – většina reaguje odkladem, až se situace zklidní. Aktuální akce se ruší, květnové zatím prý stále budou, ale vzhledem k situaci v Evropě se to může změnit, nebo velké show budou spíše lokální,“ doplňuje Němcová.

Život v Koreji se postupně vrací do starých kolejí – restaurace a služby fungují, lidé jsou jen méně v ulicích a MHD je omezena – některé firmy/vládní instituce tomu uzpůsobily pracovní dobu.

Další opatření a kroky korejské strany

  • Korejská republika zavedla s platností od 16. 3. 2020 zpřísněná vstupní opatření pro všechny cestující z Evropské unie. Každý pasažér musí na letišti projít měřením teploty ve zvláštní příletové hale, vyplnit zdravotní formulář, poskytnout funkční telefonické spojení a nainstalovat si aplikaci, pomocí které probíhá průběžná zdravotní diagnostika. 
  • Zapojení armády do řešení krize – korejská armáda nasadila 1100 příslušníků zdravotnického personálů (včetně 75 čerstvých absolventek – zdravotních sester) přímo do Daegu. 

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Soul

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Související zprávy z Asie
• Témata: Koronavirus svět