Korea zpřísnila podmínky pro cizince k získání dlouhodobých víz a podnikání

Cizinci podnikající v Koreji jsou v patové situaci.

Imigrační úřady změnily postup při udělování a prodlužování víz typu F-2-7, která cizince opravňují k dlouhodobému pobytu a podnikání v zemi. Od roku 2016 tento typ víza umožňoval zahraničním osobám podnikat v Koreji bez velké jednorázové investice, pouze na základě registrace u místního finančního úřadu. Kritériem pro jeho získání byl počet bodů. Nejvíce jich žadatel mohl obdržet za dosaženou úroveň vzdělání, znalost korejštiny, dobrovolnickou práci, či míru sociální integrace.

Změnu postupu ohlásil imigrační úřad v červenci 2020 pouze v korejštině. Začala platit prvního prosince 2020. Nyní při udělování tohoto typu víza rozhoduje věk a roční příjem žadatele. Při podání žádosti k prodloužení pobytu nelze započíst příjmy z podnikání, k němuž vízum opravňovalo, protože podle nových směrnic nebylo takové podnikání možné.

Žádosti o prodloužení F-2-7 jsou tudíž nyní zamítány pro nedostatečné příjmy, mnohé podniky musejí být uzavřeny a objevují se případy, kdy jsou cizinci poučeni, že své firmy nikdy neměli právo registrovat, za nově nedovolené podnikání hrozí mnohým dokonce pokuta.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest v Soulu.
Zdroj: Korea Herald, Praha Ilbo
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Služby
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí