Korejcům jsou české hranice opět otevřeny

Reciprocita pro Čechy zatím neplatí.

Od 13. července je obnoveno cestování Korejců do ČR pro turisty bezvízově a na velvyslanectví v Soulu je plně obnoveno přijímání žádostí o všechny typy víz. Bohužel pro Čechy cestující do Koreje zatím reciprocita neplatí. Do odvolání platí zrušený bezvízový styk a povinná placená 14denní karanténa ve státním zařízení při příletu do Koreje.

Česká vláda se rozhodla otevřít hranice a umožnit korejským turistům vstup do České republiky bez jakýchkoli omezení, bez ohledu na opatření zavedené během pandemie COVID-19. Toto rozhodnutí je důsledkem usnesení Evropské unie o výběru 14+1 zemí, např. Koreje, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie, jako zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19.

Bezvízový vstup pro krátkodobý pobyt a cestující byl zaveden s okamžitou platností a není nutné podstoupit povinné kontroly ani karanténu, pokud korejský občan vycestuje z Koreje a vstupuje na území České republiky, s výjimkou pobytu delšího než 12 hodin v zemi, jež není na seznamu „bezpečných“. Po příjezdu bude proveden základní screening zdravotních stavů a ​​příznaků. Cílem těchto kroků je, aby Praha, jako jedna z nejoblíbenějších evropských destinací navštěvovaných ročně asi 400 000 Korejci, revitalizovala cestovní ruch, coby první destinace kam po pandemii.

Je velmi symbolické a smysluplné, že Korea je jednou z prvních mimoevropských zemí, se kterými Česká republika otevřela své hranice. To odráží významný úspěch Koreje v boji proti COVID-19. Důvěryhodnost korejských opatření, která mají zabránit šíření pandemie, se proměnila v naši hlubokou důvěru. Prezident Moon Jae-in vyjádřil naději, že klíčové výměny mezi oběma zeměmi budou pokračovat v dopise českému prezidentu Miloši Zemanovi, a jsem potěšen, že k tomu již dochází otevřením hranice. „Češi nejen otevírají hranice, ale jsem také přesvědčen, že jsou připraveni otevřít srdce a přivítat Korejce jako staré přátele,“ uvedl český velvyslanec Gustav Slamečka.

Zdroj: CzechTourism a MZV.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest v Soulu.

Pravidelné novinky e-mailem