Koronavirus v Nizozemsku ke dni 16. března

Aktuální situace v Nizozemsku týkající se opatření proti šíření COVID-19.

Nizozemsko se připojilo k opatřením zavedeným již před několika dny v Belgii a Německu a kromě zákazu organizace akcí a uzavření institucí sdružujícími více než 100 osob uzavřelo nejméně do 6. dubna i základní a mateřské školy. Ministr Mark Rutte tak rozhodl po nedělním zasedání krizového štábu v Den Haagu.

V neděli 15. března také došlo k úmrtí 20. člověka na koronavirus – v noci ze soboty na neděli zemřelo osm osob ve věku mezi 59 a 94 lety. Dle oficiálního vyjádření ministerstva zdravotnictví se jedná o nejrizikovější skupinu. I přes toto stanovisko se vláda obává o ohrožení i mladší skupiny obyvatel, a to především v provincii Severní Brabanstko (Noord Brabant) na jihu země, které eviduje nejvyšší počet nakažených osob v celé zemi.

Kromě základních škol zůstávají od neděle 15. března uzavřeny kavárny, restaurace, saunová i sportovní centra, dokonce i proslavené coffee shopy. Uzavření gastronomických zařízení má i zčásti sloužit jako opatření proti „nevítanému“ přílivu belgických turistů do hraničního Jižního Brabantska.

Řešení situace a případné regulace se aktuálně hledají pro zdravotnická zařízení, policii, hromadnou dopravu a ostatní služby.

Jedná se o zásadní obrat oproti stanovisku ministra zdravotnictví Bruna Bruins (VVD) z pátku minulého týdne, kdy tlumočil – následně velmi ostře kritizované – stanovisko vlády, dle nějž mají zůstat školy otevřeny.

Nařízení má začít platit od pondělí, 16. března, kdy ve večerních hodinách vystoupí i předseda vlády v celostátní televizi. Tento veřejný proslov sám o sobě značí velké znepokojení – jedná se totiž o první veřejné vystoupení v celostátní médiu adresované národu po 50 letech (naposledy se tak stalo během ropné krize v roce 1970).

K omezení leteckého provozu po vzoru Dánska nebo Španělska ministr Bruins řekl: „Jsem si jist, že i zde zavedeme omezující opatření.“

Optření se dotkla i největší nizozemského státního svátku – Koningsdag (Den Krále, 27. dubna). Průvodu a s ním spojených slavností po zemi se každoročně účastní miliony nizozemců a turistů. Oficiální slavnosti a průvod byl pro rok 2020 zrušen.

Koronavirus v Nizozemsku v číslech: 
– 162 hospitalizovaných
– 20 mrtvých
– 1413 pozitivních

Zdroj: DutchNews, NOS
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus

Pravidelné novinky e-mailem