Koronakrize zasáhla rakouské pivovary

Rakouské pivovary bijí na poplach. Hotelnictví a pohostinství stále stagnují a nepomohlo ani zrušení řady akcí. Podnikatelé se obávají poklesu obratu až o 50 procent

Na poplach zvoní například v tradičním hornorakouském pivovaru Grieskirchner. Jeho majitel Marcus Mautner Markhof byl již srpnu v prodlení se mzdami a nyní musel zaměstnance informovat o tom, že se společnost chystá podat návrh na zahájení insolvenčního řízení a čeká ji restrukturalizace.

Corona, lockdown, zrušení téměř všech akcí a propad tržeb v pohostinství pivovar tvrdě zasáhly. Grieskirchner přitom není ojedinělým případem. Vedoucí pivovarnické asociace Sigi Menz volá o pomoc jménem všech místních pivovarů. Obchod s restauracemi, hotely a pořadateli akcí je stále na minimu. Od té doby, kdy byla znovu zpřísněna protikoronová opatřeni, jsou předpovědi pro tento segment na několik příštích měsíců pesimistické. „Máme před sebou kritický podzim a zimu. Očekáváme pokles prodeje až o 50 procent,“ uvedl Menz.

Vlna zavírání 
“Neznepokojuje nás jen další možná vlna Covid-19, ale také vlna zavírání restaurací, hotelů a dalších podniků, které nakonec nebudou schopné přežít,“ obává se Menz. Podle nedávného průzkumu zaznamenala většina pivovarů průměrnou ztrátu tržeb ve výši 35 až 50 procent ve srovnání s předchozím rokem. 

Pivovary proto žádají podporu od státu. Kromě již slíbeného prodloužení snížení DPH pro cateringový průmysl, volají i po snížení spotřební daně z piva.

„I když bylo léto díky znovuotevření restaurací a částečnému oživení turistického ruchu pro naše pivovary relativně dobré, ztrátu z jarních měsíců již nelze dohnat,“ uvedl Menz. V metropolích chybí turisté. Tržby tlačí dolů také omezení a rušení akcí, od fotbalových her přes regionální slavnosti až po kulturní akce. A to se v dohledné době nezmění, obávají se pivovarníci.

Zdroj: https://www.trend.at/wirtschaft/corona-krise-oesterreichs-brauereien-11675498
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.

 
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl
• Teritorium: Rakousko