Koronavirová krize ohrožuje 2 až 4 miliony Kolumbijců patřících do střední třídy

Ochrana formálního zaměstnání a společností: východisko pro ochranu střední třídy.

Ačkoliv pandemie covidu-19 nejhůře zasáhla skupiny obyvatelstva, které byly již před situací zranitelné, současná krize otřásla také donedávna rostoucí střední třídou. Ekonomické oživení bude o dost pomalejší, než se očekávalo. Podle projekcí vlády a odborníků by tato skupina mohla klesnout někde mezi 4 a 8 procentními body, což by v reálných číslech znamenalo úbytek střední třídy v rozmezí 2 až 3,8 milionu obyvatel Kolumbie.

Některé studie uvádí, že pokud Kolumbijci, kteří statisticky vydělávají méně než 2,5 násobek minimální mzdy, budou mít nižší příjem kvůli ztrátě zaměstnání, dostanou se s největší pravděpodobností do finančních potíží. Problém by se mohl teoreticky týkat 23,5 až 27,5 % kolumbijské populace. Je třeba poznamenat, že se bavíme o skupině obyvatel, která netrpí peněžní chudobou, ale jejíž příjem nestačí na to, aby čelila nečekaným situacím, jako je například smrt člena rodiny, nemoc nebo ztráta zaměstnání.

V posledních datech publikovaných Kolumbijským statistickým úřadem (DANE) o extrémní chudobě se dočteme, že střední třída v zemi v roce 2019 činila 30,4 % obyvatelstva, zatímco v roce 2018 a 2017 byl stav 30,8 %, respektive 30,9 %. Podle odborníků se tato data mohla drasticky změnit kvůli negativnímu dopadu koronavirové epidemie.

Kromě toho už v těchto letech byly vidět propastné rozdíly mezi městem a venkovskou oblastí, protože na městských územích střední třída vzrostla na 36,6 %, zatímco na venkově toto číslo drasticky pokleslo na 8,8 %. Statisticky nejchudší obyvatelstvo velkých měst žije v Quibdu (dep. Chocó) s 60,9 % následováno 22,2 % střední třídy, 14,8 % zranitelných osob a pouhými 2,1 % vyšší třídy. Na druhé straně jsou to oblasti s nejvyšším počtem obyvatel ze střední třídy ve městě Manizales (49,9 %), Bogota (49,1 %) a Medellín (49,1 %).

Jako hlavní nástroj v boji proti ohrožení střední třídy je podle analytiků ochrana formálního zaměstnávání a podpora a reaktivace i toho neformálního, protože 44 % lidí ze střední třídy v Kolumbii nemá formální práci.

Kromě znepokojivé situace a důsledků, které pandemie zanechává na obyvatelstvu střední třídy totiž reálně hrozí, že se zvýší i počet lidí v podmínkách extrémní chudoby. Vezmeme-li v úvahu, že 35,7 % Kolumbijců žilo v chudobě už před pandemií, kvůli covidu tento počet dle odhadů vzroste na 49 %. Nejčernější predikce odhadují, že obyvatel, kteří mají příjmy pod hranicí chudoby (327 674 pesos měsíčně), může být až někde mezi 54,5 a 59,5 % kolumbijské populace.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie
Zdroj: www.portafolio.co
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Kolumbie