Koronavirus coby impuls pro korejské firmy k návratu produkce do vlasti

Šíření koronaviru dává skrytým nákladům offshoringu konkrétní podobu.

Díky celosvětové pandemii covid-19, která vede k nepředvídatelnému vývoji na  zahraničních trzích, jehož důsledkem je kromě jiného i narušení materiálového zásobování zahraničních poboček korejských firem, začaly mnohé z nich uvažovat o přenesení své výroby zpět do vlasti, tedy o tzv. reshoringu. A to i přes to, že ztratí hlavní výhody zahraniční výroby, jakými byly levná pracovní síla či levné pronájmy. Předseda Korean Federation of SME´s p. Ch. Moona zdůraznil, aby korejská vláda přijala opatření, která by stimulovala korejské firmy k jejich návratu do vlasti, a to především z Číny.

Podle studie vypracované Korean Economics Research Institute by jen návrat pouhých 5,6 % z celkového počtu všech zahraničních poboček korejských firem zpět do země vedl k vytvoření na 130 000 pracovních míst. Proces realizace ovšem může být složitý.

Důvodů, proč se firmy zpět nehrnou, může být více: vysoká daň z příjmu právnických osob (Corporate tax), vysoká cena za pronájmy, rigidní pracovní právo, vysoké výrobní náklady, a to včetně neúměrných nákladů na logistiku a v neposlední řadě i relativně vysoká minimální hodinová mzda (8590 KRW, zhruba 7,21 USD), která by se měla dle prohlášení současné korejské administrativy nadále zvyšovat. Ve srovnání s nejvýznamnějšími obchodními partnery tedy Jižní Korea nenabízí nejvýhodnější podmínky.

Jižní Korea
Daň z příjmu právnických osob dosahuje 27,5 % a závislost korejského dovozu na součástkách z Číny tvoří až 30,5 % z celkového dovozu. Dle současné platné legislativy pouze ty korejské společnosti, které podnikaly více než dva roky v zahraničí, mají nárok na určitou dotaci z celkové sumy 20,6 mld. amerických dolarů.
Maximální daň z příjmu právnických osob dosahuje 21 % a US vláda kompenzuje až 20 % nákladů amerických firem potřebných k jejich návratu.

Japonsko
Zde daň z příjmu právnických osob dosahuje 23 % a japonská vláda 5. dubna oznámila vyčlenění částky ve výši 2,2 mld. USD na pokrytí téměř dvou třetin výdajů japonských firem, které se rozhodly vrátit svou výrobu z Číny zpět do Japonska. Závislost Japonska na čínských součástkách dosahuje 21,1 % (pozn. na součástkách z Británie je Japonsko závislé 5,9 % svého dovozu a na Francii 5,1 %) a velké japonské firmy jako Toyota, Honda, Nissan a Canon již dříve Čínu opustily.

Pro většinu malých a středních podniků fungujících v zahraničí jako dodavatelé velkých koncernů, které de facto tyto koncerny do zahraničí následovaly, by byl jejich samostatný návrat bez pomoci státu, tedy bez garance odbytu u těch samých společností v Jižní Koreji či daňových úlev velmi složitý. První velkou korejskou firmou, jež uzavřela své dva podniky v Číně a přenesla je v srpnu 2019 zpět do Jižní Koreje, byla Hyundai Mobis, největší dodavatel dílů a součástek pro Hyundai Motors.

Zdroj: CzechTrade a CzechInvest Korea, Zahraniční úřad Soul.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest v Soulu.

Pravidelné novinky e-mailem