Kostarickou ekonomikou hýbou zahraniční důchodci

Cizinci, který se na důchod rozhodli přestěhovat na Kostariku, vytvářejí pracovní místa, větší komerční poptávku, a také platí daně.

Ve vybraných kantonech počet zahraničních důchodců dosahuje téměř 20 % populace v těchto oblastech. Jedná se zejména o části Atenas, San Carlos, Osa, Talamanca nebo Garabito. Od roku 2006 k dnešnímu dnu bylo podaných 4 400 žádostí o trvalý nebo přechodný pobyt důchodců, jedná se zejména o kanadské, americké ale i evropské důchodce, zejména ty německé.

Právě na přilákání dalších investorů, zahraničních důchodců a k podpoření turistické reaktivaci země, je od července těmto osobám povoleno dovézt až dvě pozemní, letecká nebo námořní dopravní vozidla pro osobní nebo rodinné použití bez nutnosti platby daní z dovozu, cel a DPH.

Lokální obchody a supermarkety prošli obchodní revolucí a snaží se vyhovět požadavkům zahraničních klientů. Kromě vytvoření oddělení pro prodej vyšších objemů, museli zavést nové produktové řady v souladu s poptávkou komunity důchodců a došlo k navýšení importu zahraničních potravin, nápojů a jiných produktů.

Díky zahraničním důchodcům roste i stavební sektor a sektor s nemovitostmi. V současné době má například společnost Ecoquintas rozběhnutých 30 projektů, typu kondominií v spojení s přírodou.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Z
droj: Eleconomista.net
• Teritorium: Amerika | Kostarika | Zahraničí