Kostarika je na prvním místě v příjmu zahraničních investic v regionu

Přímé zahraniční investice do regionu Střední Ameriky nejčastěji putují na Kostariku. Následuje Guatemala, Nikaragua, Honduras a Salvador.

Ve třetím čtvrtletí tohoto roku byly přímé zahraniční investice v regionu Střední Ameriky znovu aktivovány díky postupující očkovací kampani a ustupující pandemii. Kostarika se umístila na prvním místě v příjmu zahraničních investic, a dokonce za sebou nechala Panamu, která byla až do doby před pandemií hlavním cílem zahraničního kapitálu.

Ilustrační foto

V říjnové Regionální konkurenční zprávě, kterou připravila Honduraská rada soukromých podnikatelů (COHEP) se uvádí, že Kostarika obdržela až 64 % všech přímých zahraničních investic regionu. Celkově během prvního pololetí letošního roku region získal 2,13 miliardy amerických dolarů, z toho více než 1,36 miliardy připadlo kostarickým společnostem. Guatemala se umístila na druhém místě s 586 miliony dolarů, následuje Nikaragua s 578 miliony a Honduras s 477 miliony. Salvador, který byl kdysi na lepších pozicích, se tentokrát propadl na poslední místo s 366 miliony dolarů.

Kazachstán po nepokojích? Ekonomiku čekají změny

Za celý minulý rok se Kostarika stala zemí, která přilákala nejvíce nových přímých zahraničních investic na světě v poměru k velikosti své ekonomiky. Údaje uvádí, že Kostarika přilákala v roce 2020 celkem 96 projektů. To představuje 7,7% pokles ve srovnání s rokem 2019, ale i tak je to druhý nejlepší rok v zemi od registrace investic od roku 2003.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: latribuna.hn

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice