Zákon má regulovat trh s kryptoměnami, chránit soukromé virtuální vlastnictví, individuální správu kryptoměn a decentralizovat zásahy národní banky. Zákon bude uznávat digitální vlastnictví a národní banka nebude zasahovat do jejich nákupu, prodeje, či vlastnictví.
Tato legislativa nebude dovolovat zdanění pouze uložených kryptoměn a kryptoměny, které byly získány těžbou, by nepodléhaly dani ze zisku. Ovšem zisky z jejich obchodování by stále podléhaly dani z přijmu.
Kostarická vláda oficiálně uzná některé kryptoměny, umožní jejich bezplatné vlastnictví a používání. Zákon má dále přilákat zahraniční investory a technologické firmy soustřeďující se na segment finančnictví, které by nejen přinesly zahraniční kapitál, ale rovněž generovaly pracovní místa pro místní obyvatele.
Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí
Kostarika není první latinskoamerickou zemí, která se touto problematikou zabývá. Salvador již dříve ustanovil bitcoin jako národní měnu, firmy jej tedy musí akceptovat jako platidlo, pokud k tomu mají technické prostředky.
Předkládaný zákon v Kostarice ovšem nic takového neukládá. Je spíše podobný panamskému zákonu. Ten byl ovšem vetován prezidentem. Paraguay pracuje na zákonu, který by nastínil jasné regulace těžbě bitcoinu a chilský senát schválil zákon, který kryptoprůmysl přímo reguluje.