Zdroj: CzechTrade

Krize čipů v Německu upadá a prodeje aut výrazně rostou

Německý automobilový průmysl se zotavuje z krize nedostatku čipů a poptávka po elektrických vozidlech zůstává vysoká.

Situace s nedostatkem čipů v automobilovém průmyslu se po měsících zlepšuje. Podle Federálního úřadu pro motorovou dopravu (Kraftfahrt-Bundesamt – KBA) zaznamenalo v září automobilové odvětví 224 816 nových registrací, tedy o 14 % více než ve stejném měsíci loňského roku.

Ilustrační fotografie

Odborník v oboru Peter Fuss z poradenské firmy EY očekává obrat v trendu, kdy nedostatek čipů pomalu ztrácí na významu, a předpokládá, že se situace v průběhu roku bude nadále obnovovat.

Poptávka po elektrických vozidlech však po několika slabších měsících zůstává vysoká. Podle KBA vyjelo v září do ulic 44 400 nových vozů na baterie, což je zhruba o 32 % více než vloni ve stejném měsíci. Téměř každé páté nové auto má nyní čistější elektromotor.

Podle Stefana Bratzela, zakladatele Centra automobilového managementu (Center of Automotive Management – CAM) v Bergisch Gladbachu, bylo od ledna do září nově zaregistrováno téměř 272 500 elektrických vozidel, tedy o 15 % více než ve stejném období loňského roku. Podle Bratzela je však kvůli rostoucím nákladům na suroviny a výrobu nepravděpodobné, že by pořizovací náklady na elektrická vozidla ve střednědobém horizontu klesly.

Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Německo.
Zdroj: spiegel.de

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí

Doporučujeme