Zdroj: CzechTrade

Která průmyslová odvětví budou pro Čínu letos klíčová?

Hospodářský růst Číny v roce 2023 bude veden několika klíčovými průmyslovými odvětvími, u kterých se předpokládá, že budou vzkvétat v důsledku zrušení protipandemických omezení, stejně jako díky vládní podpoře a pobídkám.

Patří mezi ně cestovní ruch, nová energetická vozidla, online nakupování, vývoj softwaru a zdravotnictví. Čína oficiálně znovu otevřela své hranice a zrušila svou politiku nulového COVIDu. Sektory a oblasti, které byly vážně postiženy prevencí a kontrolou viru, se v roce 2023 stanou těmi, které budou mít větší prostor pro návrat a expanzi. Jedná se hlavně o služby, cestování a zábavu. Navíc slibná průmyslová odvětví, která jsou v souladu s vládním plánem rozvoje a inovací, budou pravděpodobně těžit z politické podpory a pobídek čínské vlády.

Ilustrační fotografie | Nataliya Hora / Shutterstock.com

Cestovní ruch a zábavní průmysl má pozitivní výhled na rok 2023 díky uvolněnější politice COVID a dalšímu otevírání.

Pandemie covidu-19 měla katastrofální dopad na turistický sektor a kvůli přísným karanténním pravidlům pro návštěvníky vstupující do Číny bylo v posledních dvou letech většině čínských zákazníků znemožněno cestovat do zahraničí. Kempování a outdoorové aktivity se od začátku pandemie covidu-19 staly extrémně populární a pravděpodobně tomu tak bude i nadále.

Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Podíváme-li se na čínský sektor stravování, očekává se, že příjmy z kaváren, barů a dalších podniků s nápoji vzrostou do konce roku 2023 na 6,03 bilionu juanů (894,36 miliardy dolarů). V příštích pěti letech přidá celkem 120 000 obchodů po celé zemi. Očekává se, že tržby generované barovým průmyslem do roku 2025 dosáhnou 29,4 miliardy dolarů. 

Nová energetická vozidla (NEV) a automobilový průmysl v Číně zaznamenaly rychlý růst. To bylo způsobeno především podpůrnými politikami a dotacemi ústřední vlády, rostoucími obavami o životní prostředí, zvýšeným počtem nabíjecích stanic a sníženými provozními náklady na NEV.

Mezi lety 2017 a 2022 vzrostly tržby průmyslu o 48,1 procenta ročně a průmyslová produkce vzrostla ze 794 000 jednotek na více než 5,6 milionu jednotek ve stejném období. Čínská asociace výrobců automobilů (CAAM) předpověděla, že čínský prodej NEV v roce 2023 vzroste meziročně o 35 procent na 9 milionů kusů.

Čínský e-commerce trh, největší na světě, vzrostl v roce 2022 o 10,4 procenta, protože zákazníci rychle přešli z tradičního maloobchodu na online nakupování. Očekává se, že toto odvětví poroste v letech 2021-2025 a dosáhne 21,4 bilionu juanů. Livestreaming funguje jako prostředek pro zvýšení prodeje a povědomí o značce a rychle se stal základním nástrojem pro podniky, které se pustí do online prodeje.

Zahraniční investoři, kteří sledují obrovský čínský domácí trh, by měli v roce 2023 plně využít tyto online nákupní kanály.

V roce 2022 čínská vláda vydala první národní politický dokument země pro rozvoj technologií souvisejících s metaverzí (Akční plán), včetně virtuální reality (VR), rozšířené reality (AR) a smíšené reality (MR). VR je také uvedena mezi klíčovými odvětvími pro digitální ekonomiku ve 14. pětiletém plánu (FYP), zastřešujícím plánu čínského hospodářského a průmyslového rozvoje na období 2021 až 2025. 

Čínský zdravotnický průmysl expanduje bezprecedentním tempem. Toto odvětví se stalo druhým největším na světě díky řadě faktorů, včetně delší očekávané délky života, stárnutí populace a vyšších aspirací na kvalitu života. 

Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade v Číne (Šanghaj).
Zdroj: Dezan Shira & Associates

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí