Zdroj: CzechTrade

Které jsou tři ekonomicky nejvýznamnější departementy v Kolumbii?

Bogota, Antioquia a Valle vytvořily v roce 2022 skoro polovinu hrubého domácího produktu Kolumbie.

Se zajímavým zjištěním přišel v květnu Národní statistický úřad (DANE). A sice že v roce 2022 činil kolumbijský hrubý domácí produkt 1 462,5 bilionu kolumbijských pesos v běžných cenách (přibližně 333,45 miliardy amerických dolarů), z nichž téměř polovina byla soustředěna jen do tří departementů země.

Ilustrační fotografie

Z celkových 32 krajů a hlavního města připadalo 48,5 % HDP na Bogotu, Antioquii a Valle del Cauca. Nejvíce vyprodukovala ekonomika Bogoty (357,2 bilionu kolumbijských pesos – 24,4 %), následovala Antioquia (212,5 bilionu – 14,5 %) a Valle (139,8 bilionu – 9,6 %). Dalšími produktivními oblastmi jsou Santander, Cundinamarca a Atlántico. Součet těchto šesti ekonomik představuje 65,5 % kolumbijského HDP. Na opačné straně jsou to kraje Vichada, Guainía a Vaupés, které dohromady přispěly do HDP země pouhou jednou desetinou procenta.

DANE také zveřejnilo dynamiku růstu jednotlivých departementů. Zatímco národní HDP podle statistického úřadu vzrostlo v roce 2022 o 7,3 %, v devíti oblastech Kolumbie došlo k nárůstu nad celostátní průměr. Mezi ně patří ryze turistický department v Karibiku souostroví San Andrés a Providencia, hlavní město Bogota, Atlántico, Risalda nebo Bolívar. Pokles ekonomiky na druhou stranu zaznamenala Antioquia, Boyacá, Córdoba nebo Quindío.

ExportMag.cz: Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Národní HDP na obyvatele činilo 28,3 milionu pesos (přibližně 6 500 amerických dolarů), přičemž nejvyšší číslo vykazuje tradičně hlavní město (10 300 dolarů) a nejnižší výsledky department Vichada (1 800 dolarů).

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Investice | Obchod | Průmysl | Služby

Doporučujeme