Kupní síla v Rakousku výrazně vzrostla

Analýza Ekonomického výzkumného ústavu Wifo potvrzuje dlouhodobý trend, že maso a potraviny relativně zlevňují, naopak opravy a další služby zdražují.

Když vidíme displej s cenami na čerpacích stanicích, tak se to možná nezdá, ale tankování v Rakousku bylo v minulosti výrazně dražší než nyní. Důvodem je rostoucí kupní síla.

Rakousko

Podle statistik Wifo musel průmyslový dělník v roce 1980 odpracovat na litr benzínu v průměru 7,6 minuty, v roce 2010 to bylo 5,2 minuty, v roce 2019 pak dokonce 4,2 minuty a v roce 2020 pouze 3,4 minuty.

Podobný trend najdeme i u Dieselu. V roce 1990 muselo být na jeden litr nafty odpracováno 4,4 minuty, v roce 2015 to bylo jen 4,3 minuty. Ceny nafty a benzínu se v posledních letech sblížily. V roce 2019 muselo být pro jeden litr nafty odpracováno 4,1 minuty a v roce 2020 to byly 3,4 minuty, stejně tak je tomu u benzínu.

38 minut práce na kilo vepřového masa

Za posledních 40 let výrazně zlevnilo nejen palivo, ale i spousta potravin. V roce 1980 se muselo pro jedno kilo vepřového masa pracovat téměř hodinu a půl, dnes je to kolem 38 minut. Pro půl kila zrnkové kávy se dříve pracovalo 38 minut, dnes je to pouhých 18 minut. Zároveň se ale zdražilo vše, co zabírá velkou část pracovní doby, například opravy.

Wifo sleduje kupní sílu již mnoho let

Ekonomický výzkumný ústav Wifo počítá kupní sílu v Rakousku již řadu let. Základem pro výpočet jsou ceny produktů, míra inflace a průměrné čisté výdělky v daném odvětví.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: Die Presse

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl | Služby
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí