Zdroj: CzechTrade

Kvůli nižší kupní síle a růstu životních nákladů neroste britská ekonomika podle očekávání

Tempo růstu britské ekonomiky začalo zpomalovat již začátkem tohoto roku vlivem dopadu rostoucích nákladů na podniky a spotřebitele.

Inflace v červenci dosáhla svého maxima a v současnosti je nejvyšší za posledních 40 let. To samozřejmě snižuje objem peněz, které lidé mohou utrácet za zboží a služby.

Ilustrační fotografie

HDP ani během července nerostl podle očekávání ekonomů a dosáhl pouze 0,2 % v meziročním srovnání. Pozitivem je sektor služeb, který v červenci vzrostl o 0,4 %, nicméně výroba opět poklesla, tentokrát o 0,3 %.

Někteří ekonomové se domnívají, že zmrazení průměrných ročních účtů domácností za energie na 2500 liber v příštích dvou letech, které oznámila nová premiérka Liz Trussová, pomůže v nadcházejících měsících podpořit poptávku v ekonomice. Vzhledem k tomu, že se některé domácnosti a podniky potýkají s problémy při placení za energie už nyní, však zůstávají ekonomické vyhlídky Spojeného království nepříznivé. Na říjen je navíc naplánované další zdražení cen.

Stavebnictví zažívá v Británii po pandemii boom. V čem jsou šance pro české firmy?

Ekonomové také očekávají, že Bank of England na svém příštím zasedání již posedmé v řadě zvýší úrokové sazby, což pravděpodobně způsobí další zpomalení spotřebitelské poptávky.

Ceny plynu dosáhly v srpnu nového maxima a s problémy se bude nadále potýkat i vývoz, protože zahraniční poptávka ze strany klíčových obchodních partnerů se snižuje a obchodní třenice kvůli brexitu přetrvávají.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.
Zdroj: Financial Times

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí