Latvenergo plánuje investovat miliardu eur do projektů větrných elektráren

Lotyšský státní producent a distributor energie sází na větrnou energetiku.

Výše investic Latvenergo do projektů větrných elektráren by mohla dosáhnout jedné miliardy eur, uvedl předseda představenstva Latvenergo Mārtiņš Čakste.

Ilustrační fotografie

Zdůraznil, že jde o velmi důležitý projekt pro lotyšskou ekonomiku, protože velká část těchto peněz půjde na výstavbu. Čakste vysvětlil, že větrné elektrárny potřebují dobré silnice a infrastrukturu, a proto velká část těchto peněz půjde lotyšským stavitelům. 

Kromě toho se Latvenergo bude snažit přilákat high-tech společnosti, které by se mohly stát součástí tohoto projektu jak ve fázi výstavby, tak ve fázi následné údržby. „Například údržba a čištění větrných generátorů by se mohly provádět pomocí dronů,“ řekl Čakste a zdůraznil, že podle jeho názoru půjde o velmi důležitý projekt nejen pro Latvenergo, ale i pro ekonomiku jako celek.

Čakste dále uvedl, že výstavba prvního větrného parku by mohla začít v již roce 2023. Výstavba projektů, které budou realizovány společně s Latvijas valsts meži (Lotyšské státní lesy), by mohla začít v roce 2024 nebo začátkem roku 2025.

Jak bylo již dříve oznámeno, dne 22. února roku 2022 vláda koncepčně podpořila záměr společností Latvenergo a Latvijas valsts meži založit společný podnik pro rozvoj větrných elektráren v Lotyšsku. Rozhodnutí vlády počítá se založením společného podniku mezi oběma společnostmi a rozvojem větrných elektráren do roku 2027, což pomůže Lotyšsku prosadit energetickou nezávislost na ruském zemním plynu.

Latvenergo v únoru tohoto roku zahájilo rozvoj projektu velkokapacitních větrných elektráren, kdy se setkalo s několika samosprávami a zkoumalo možnosti výstavby v okresech Aizkraukle, Balvi, Limbaži, Ventspils a Ludza.

Nová strategie Latvenergo pro další období počítá se zdvojnásobením kapacity obnovitelných zdrojů energie v souladu se stanovenými lotyšskými a evropskými klimatickými cíli.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Lotyšsko s působností pro celé Pobaltí.
Zdroj: Dienas Bizness

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Lotyšsko | Zahraničí