Letiště v kolumbijské Bogotě přechází na systém inteligentního osvětlení

Letiště El Dorado v hlavním městě Kolumbie svým přechodem na nový moderní systém osvětlení sníží uhlíkovou stopu.

Letiště v Bogotě je v rámci Latinské Ameriky z hlediska nákladní dopravy to nejvytíženější a z hlediska osobní přepravy obsazuje třetí příčku. Vedení rušného letiště se proto rozhodlo snížit své emise, spojilo síly se společností Signify a nainstalovalo systém chytrého osvětlení. To sníží spotřebu energie o 65 %. Nutno podotknout, že uhlíková stopa letiště je tvořená ze 60 % právě spotřebou energie, tj. především klimatizací a osvětlením.

Nyní letiště prošlo první fází, kdy bylo nainstalováno 8942 jednotek svítilen vytištěných ve 3D tiskárnách, jež pokrývají plochu 173 000 metrů čtverečních terminálů 1 a 2. Venkovní osvětlení bylo integrováno do systému osvětlení napojeného na platformu internetu věcí s názvem Interact City, která umožňuje sledovat každý světelný bod na dálku a předvídat možné poruchy.

Společnost Signify užívá pro výrobu osvětlení udržitelnou technologii při použití 100 % polykarbonátového recyklovatelného materiálu, vyhýbá se užití součástek, které znesnadňují jejich opětovné použití.

Letiště El Dorado získalo jako první na světě certifikaci LEED verze 4.1. o provozu a údržbě udělovanou Radou zelených staveb Spojených Států Amerických (US Green Building Council).

Zdroje: semana.com; eltiempo.com
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí