Korejská společnost oddělí divizi baterií pro podporu růstu

Razantní krok vyvolal nevoli investorů.

Na zasedání představenstva společnosti LG Chem, které se konalo ve čtvrtek 17. září, se společnost rozhodla 1. prosince oddělit divizi baterií a vytvořit společnost LG Energy Solution, která bude vyrábět baterie pro elektrická vozidla, malé baterie a systémy pro skladování energie. Společnost LG Chem provozuje samostatně čtyři podniky: petrochemii, baterie, pokročilé materiály a biologické vědy. „Rozhodli jsme se, že je ten správný čas na rozdělení, protože odvětví baterií rychle roste a podnikání v oblasti baterií EV začíná strukturálně přinášet zisky,“ uvedl zástupce společnosti LG Chem. Cílové tržby společnosti LG Chem pro dceřinou společnost jsou do roku 2024 více než 30 bilionů wonů (25,5 miliard USD).

Společnost LG Chem doposud investovala do trhu s bateriemi příjmy z petrochemického průmyslu – dojné krávy, která v první polovině letošního roku představovala přibližně polovinu příjmů společnosti. Na rozdíl od petrochemického průmyslu, který v poslední době stagnoval, však došlo k rychlému růstu v odvětví baterií, což vyžaduje více finančních prostředků na expanzi a výzkum a vývoj. Rozdělení umožní společnosti LG Chem získat potřebné finanční prostředky tím, že nejprve vytvoří dceřinou společnost pro baterie a později prodá část svého 100% podílu v dceřiné společnosti.

„Obchod s bateriemi EV vstoupil do fáze rychlého růstu a každoročně roste o více než 40 procent. Aby společnost LG Chem dokázala držet krok s tempem a udržet si svůj podíl na trhu číslo jedna, musí investovat tři biliony wonů ročně,“uvedl analytik společnosti NH Investment & Securities Hwang Yoo-shik.

Spinoff přichází v době, kdy obchodní divize baterií společnosti LG Chem prokázala svou ziskovost. Ve druhém čtvrtletí společnost LG Chem vykázala historicky nejvyšší výdělky, zejména díky ziskům v oblasti baterií EV, zatímco místní konkurenti Samsung SDI a SK Innovation zaostávali kvůli odstávkám továren automobilek v Evropě a Číně. Nevyřízené zakázky na baterie společnosti LG Chem mají v současné době hodnotu více než 150 bilionů wonů, přičemž jejími zákazníky jsou společnosti Tesla, Volkswagen, General Motors, Volvo, Audi, Daimler, Renault, Chrysler a Ford.

Odborníci mezitím zamítli obavy, že oddělení divize obchodů s bateriemi by mohlo společnost LG Chem znehodnotit. „Rozdělení nic nezmění, protože výkon nové dceřiné společnosti pro baterie bude i nadále náležet společnosti LG Chem. Vzhledem k tomu, že společnost LG Chem bude schopna zajistit nový tok finančních prostředků prostřednictvím počáteční veřejné nabídky dceřiné společnosti, je to pozitivní faktor. Rozdělení obvykle trvá dva až tři měsíce a IPO proběhne později, pokud se tak LG Chem rozhodne,“ uvedl analytik Daishin Securities Han Sang-won.

Rozdělení však vyvolalo odpor retailových investorů. Ve středu, kdy se poprvé objevily zprávy týkající se možného oddělení společnosti LG Chem, byla na web Modrého domu (kancelář prezidenta Korejské republiky) zveřejněna veřejná petice, která vyzývá vládu, aby tento krok zastavila, a kritizuje společnost LG Chem za to, že nereflektovala názory investorů, kteří do společnosti investovali s velkou nadějí na její podnikání v oblasti baterií. „Většina retailových investorů nakupovala akcie společnosti LG Chem, protože věřili, že investují do akcií baterií. Pokud LG Chem bude pokračovat v rozdělení, přejdou jejich investice na petrochemické, což není důvod, proč v první řadě investovali,“ uvedl navrhovatel petice.

Cena akcií společnosti LG Chem ve středu poklesla o 5,37 procenta z předchozího dne a uzavřela na 687 000 wonech. Od 13:45 ve čtvrtek se cena dále propadla o 5,97 procenta na 645 000 wonů. Čistý prodej jednotlivých investorů jen 17. září činil 146,1 miliardy wonů. Na druhé straně zahraniční a institucionální investoři nakoupili akcie společnosti LG Chem v hodnotě 104,1 miliardy wonů a 35,2 miliardy wonů. Tržní kapitalizace poklesla z 51,3 bilionu wonů na 45,5 bilionu wonů, přitom divize baterií společnosti LG Chem představuje přibližně 38 bilionů wonů z tržní kapitalizace společnosti.

Očekává se také, že rozdělení povede ke komplikacím pro strategie společného podniku LG. Podle zákona o spravedlivém obchodu v Koreji, pokud dceřiná společnost druhého řádu hodlá založit novou dceřinou společnost, musí vlastnit stoprocentní podíl v této dceřiné společnosti. Jinými slovy, pokud si LG Energy Solution přeje v budoucnu založit společný podnik s automobilkou, který by společně postavil továrnu a rozdělil zisky, zákon by mohl působit jako regulační překážka. V loňském roce společnost LG Chem uzavřela partnerství s čínskou automobilkou Geely a americkou automobilkou General Motors při zakládání společných podniků v poměru 50:50 k výstavbě továren na baterie EV. Od loňského roku společnost LG Chem agresivně prosazuje takovou společnou strategii, aby se mohla lépe zaměřit na místní trhy a upevnit partnerství s výrobci automobilů uprostřed prohlubující se konkurence v odvětví baterií EV.

Zdroj: BusinessKorea & Korea Herald
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest v Soulu.
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika | Obchod | Ostatní
• Teritorium: Korejská republika