Austrálie se potýká s největším nárůstem nájmů za posledních 12 let, to doprovází i zdražování cen nemovitostí

Rekordní navyšování nájmů zaznamenalo tropické město Darwin ležící na severním konci kontinentu. Některé typy nemovitostí ale zaznamenaly i více než 6% pokles nájemného.

Nájemníci v Austrálii zažívají nejvyšší navyšování nájmů od roku 2009, kdy se svět potýkal s globální finanční krizí. Průměrná cena nájmů v červnu v zemi poskočila na 476 australských dolarů za týden. Dle nejaktuálnějších dat společnosti CoreLogic se v porovnání s loňským rokem jedná o 6,6% navýšení.

Ilustrační fotografie

Nejvíce se navyšování nájmů dotklo nájemníků v mimoměstských regionech. Průměrná cena nájmu tam vyrostla o 11,3 % na 441 australských dolarů týdně. Ceny v těchto regionech byly hnány zejména lidmi toužícími po životě v přírodě nebo blízko moře. Lidé využívají situace během, kdy je v době covidu upřednostňována práce z domu, a není třeba cestovat do metropolí.

Nájmy v největších městech pak v průměru rostly o přijatelných 5 % na 492 australských dolarů za týden. Naopak v porovnání s největšími městy v Austrálii, v menších regionálních městech nájemné výrazně podražilo.

Perth na pobřeží Západní Austrálie zaznamenal růst o 16,7 %, a Darwin dokonce raketových 21,55 %. Také města Brisbane, Adelaide, Canberra a Hobart zaznamenaly za posledních 12 měsíců růst nájmů a to v průměru o 7 až 9 %. Canberra si drží nejvyšší průměrnou cenu nájmů na $620 dolarech týdně, zatímco Adelaide nabízí stále nejpříznivější průměr za bydlení ve výši 430 australských dolarů týdně.

Naopak majitelé nemovitostí ve dvou největších městech, která nejvíce závisí právě na mezinárodních pracovnících, se potýkají s nejpomalejšími návraty jejich investic. Průmětný nájem v Sydney se za poslední rok zvýšil pouze o 3,2 % na 582 dolarů týdně. Druhé největší město Austrálie Melbourne, které si v minulém roce prošlo 112 denním lockdownem, zaznamenalo dokonce propad nájmů o 1,4 % na průměr 444 dolarů týdně.

Pokud se navíc podíváme na pronájem pouze bytových jednotek, tak tento typ nemovitostí se propadl do záporných čísel v obou velkoměstech. Sydney zaznamenalo pokles o 1,1 % a Melbourne o 6,4 %.

Vzhledem nynějšímu lockdownu v Sydney, který byl navíc prodloužen do 28. Srpna, lze očekávat další pokles nájmů. Zejména v oblastech s vysokou koncentrací lidí pracujících v oborech, na které má lockdown největší dopad. Zejména pohostinství, cestovní ruch ale i maloobchodní prodej.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.
Zdroj: www.abc.net.au

• Oblasti podnikání: Správa majetku, nemovitosti