Lidé v Austrálii se potýkají s největším nárůstem nájmů za posledních 12 let, to doprovází i zdražování cen nemovitostí

Rekordní navyšování nájmů zaznamenalo tropické město Darwin ležící na severním konci kontinentu. Některé typy nemovitostí ale zaznamenaly i více jak 6% pokles nájemného.

Nájemníci v Austrálii zažívají nejvyšší navyšování nájmů od roku 2009, kdy se svět potýkal s globální finanční krizí. Průměrná cena nájmů v červnu v zemi poskočila na $476 australských dolarů za týden. Dle nejaktuálnějších dat společnosti CoreLogic se v porovnání s loňským rokem jedná o 6.6% navýšení.

Nejvíce se navyšování nájmů dotklo nájemníků v mimoměstských regionech. Průměrná cena nájmu tam vyrostla o 11.3% na $441 australských dolarů týdně. Ceny v těchto regionech byly hnány zejména lidmi toužícími po životě v přírodě nebo blízko moře. Lidé využívají situace během, kdy je v době covidu upřednostňována práce z domu, a není třeba cestovat do metropolí.

Nájmy v největších městech pak v průměru rostly o přijatelných 5% na $492 australských dolarů za týden. Naopak v porovnání s největšími městy v Austrálii, v menších regionálních městech nájemné výrazně podražilo.

Perth na pobřeží Západní Austrálie zaznamenal růst o 16.7%, a Darwin dokonce raketových 21.55%. Také města Brisbane, Adelaide, Canberra a Hobart zaznamenaly za posledních 12 měsíců růst nájmů a to v průměru o 7 až 9 procent. Canberra si drží nejvyšší průměrnou cenu nájmů na $620 dolarech týdně, zatímco Adelaide nabízí stále nejpříznivější průměr za bydlení ve výši $430 australských dolarů týdně.

Naopak majitelé nemovitostí ve dvou největších městech, která nejvíce závisí právě na mezinárodních pracovnících, se potýkají s nejpomalejšími návraty jejich investic. Průmětný nájem v Sydney se za poslední rok zvýšil pouze o 3.2% na $582 dolarů týdně. Druhé největší město Austrálie Melbourne, které si v minulém roce prošlo 112 denním lockdownem, zaznamenalo dokonce propad nájmů o 1.4% na průměr $444 dolarů týdně.

Pokud se navíc podíváme na pronájem pouze bytových jednotek, tak tento typ nemovitostí se propadl do záporných čísel v obou velkoměstech. Sydney zaznamenalo pokles o 1.1% a Melbourne o 6.4%.

Vzhledem nynějšímu lockdownu v Sydney, který byl navíc prodloužen do 28. Srpna, lze očekávat další pokles nájmů. Zejména v oblastech s vysokou koncentrací lidí pracujících v oborech, na které má lockdown největší dopad. Zejména pohostinství, cestovní ruch ale i maloobchodní prodej.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury
CzechTrade Austrálie.
Zdroj: www.abc.net.au
• Oblasti podnikání: Správa majetku, nemovitosti