Litevci by měli do konce roku 2021 investovat 150 milionů eur do letišť

Provozovatel tří litevských mezinárodních letišť spatřuje v aktuálním poklesu přepravy pasažérů z důvodu koronavirové pandemie a ve vládní 150milionové finanční injekci vhodnou příležitost k rychlejší expanzi letištní infrastruktury a její modernizaci.

Vládní balíček v hodnotě 6,3 mld. eur na podporu litevského hospodářství s názvem „DNA budoucí ekonomiky“ má v rámci boje s koronavirovou krizí vyčlenit 153,9 mil. eur litevským letištím.

Podle Arijandase Šliupase, předsedy představenstva Lietuvos Oro Uostai (Litevská Letiště) bude většina těchto prostředků investována do nového terminálu pro cestující na letišti ve Vilniusu, dále do rozvoje údržby letadel a do infrastruktury terminálu na letišti v Kaunasu. Letiště v Palanze by mělo získat prostředky na opravu přistávací dráhy.

Plán vyčleňuje 38 milionů eur na obnovení linek, které byly operovány před koronavirouvou krizí, a na spuštění nových, včetně výdajů na marketingové účely. Dalších 21,4 mil. eur a 8 mil. eur poputuje na rozšíření údržby letadel v Kaunasu a Vilniusu.

Zbylých 86,5 mil. eur je alokováno na výstavbu nového terminálu ve Vilniusu, rozšíření terminálu v Kaunasu a renovaci přistávací dráhy v Palanze.

Letiště ve Vilniusu bylo navrženo tak, aby obsloužilo přibližně 3,5 milionu cestujících za rok, ale v posledních letech obsloužilo okolo 5 milionů pasažérů. Očekává se, že doprava na hlavním litevském letištním uzlu se vrátí na předkrizovou úroveň na konci roku 2021.
Provozovatel letiště ve Vilniusu uvedl, že nový terminál zvýší kapacitu letiště na 7 milionů pasažérů.

Tři litevská letiště již ztratila více než 1,5 milionu cestujících kvůli pandemii koronaviru, která začala na jaře.

Zdroj: Baltic Course, 30.7.2020
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Riga (Pobaltí).
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl
• Teritorium: Litva