Zdroj: CzechTrade

Litevský Vilnius nakoupí 91 českých trolejbusů

Nové trolejbusy značky Škoda přispějí k největší modernizaci vozového parku, kterým disponuje dopravní podnik města Vilnius.

Zástupci Městské hromadné dopravy Vilniusu (Vilniaus Viešasis Transportas) dne 15. května podepsali smlouvu na nákup 91 nízkopodlažních českých trolejbusů Škoda 32Tr za 52,3 milionu eur. Starosta Vilniusu Valdas Benkunskas uvedl, že jde o dosud největší modernizaci vozového parku veřejné dopravy ve Vilniusu.

Ilustrační fotografie

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) a její partneři poskytli Vilniaus Viešasis Transportas půjčku ve výši 38,23 milionu eur na pomoc s financováním nákupu trolejbusů.

EBRD půjčí až 30,58 milionu eur ze svých vlastních prostředků, přičemž dalších 7,65 milionu eur pochází z Tchajwanského fondu pro mezinárodní spolupráci a rozvoj. Vilniaus Viešasis Transportas také zajistila dalších 10 milionů eur z programu pro změnu klimatu.

ExportMag.cz: V Německu zaujala hra pro nevidomé, ti se podílejí i na jejím vývoji

Generální ředitel Vilniaus Viešasis Transportas Darius Aleknavičius uvedl, že v současné době probíhají jednání s EBRD o zbývajících prostředcích. Očekává se, že první nové trolejbusy Škoda – hodnota každého činní téměř 575 000 eur – dorazí do hlavního města Litvy koncem léta 2024, zbytek bude dodán v první polovině roku 2025.

Vilniaus Viešasis Transportas letos vyhlásí další výběrové řízení na nákup 68 třínápravových trolejbusů. Celkový počet nových trolejbusů tak do roku 2026 vzroste na 159.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: LRT

• Teritorium: Evropa | Litva | Zahraničí

Doporučujeme