Zdroj: CzechTrade

Litevský výrobce minerálních hnojiv plánuje postavit továrnu na výrobu vodíku

Litevská Achema plánuje investovat v nadcházejících 10 až 15 letech dvě miliardy eur do přechodu na zelenou chemii ve výrobě.

Litevská společnost Achema, vyrábějící minerální hnojiva, plánuje do podzimu 2027 postavit továrnu na výrobu vodíku. Závod bude mít výkon 213 MW. Náklady na výstavbu se vyšplhají až na 344 milionů eur. Generální ředitel společnosti Achema Ramunas Miliauskas uvedl, že společnost jedná s několika bankami a fondy o financování projektu.

Ilustrační fotografie

Celých 30 % vodíku potřebného pro výrobu čpavku bude ve výrobním závodě získáno elektrolýzou. Amoniak je hlavní surovinou při výrobě dusíkatých hnojiv.

Zástupci Achemy chtějí část energie na výrobu vodíku získávat z větrného parku Pagėgių. V letošním roce začne výstavba větrného parku se 40 turbínami o výkonu 248 MW. Předpokládá se, že Achemos grupe do něj bude investovat více než 400 milionů eur.

V prosinci Achema oznámila, že do 10 až 15 let plánuje investovat kolem dvou miliard eur do přechodu na zelenou chemii ve výrobě. Údaje z litevského ministerstva financí ukazují, že Achema je největším průmyslovým znečišťovatelem v zemi a tvoří 41 % emisí způsobující skleníkový efekt v zemi. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: LSM

• Teritorium: Evropa | Litva | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Chemický průmysl | Energetika

Doporučujeme