Lockdown v Jižní Africe pokačuje

V Jihoafrické republice byl o dalších 14 dní prodloužen lockdown čtvrté úrovně. Minimálně do 26. července tak platí aktuálně nastavená pravidla a omezení.

Zahraniční kancelář v Johannesburgu tak českým firmám důrazně nedoporučuje cestovat do země, pokud to opravdu není nezbytně nutné (cesta je navíc poměrně komplikovaná. Více aktuálních informací naleznou zájemci na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí.

V zemi i nadále platí přísné restrikce. Všude na veřejnosti je povinnost nosit roušku, po 14 dnech se znovu otevřely restaurace k sezení, ale prodej alkoholu nebo setkávání jakéhokoliv druhu zůstávají zakázané. Děti se do škol také vrátí nejdříve koncem července. Cestování do a z provincie Gauteng je nadále výrazně omezeno, v ostatních provinciích ale čísla také rostou a není vyloučeno, že zákaz cestování se rozšíří i tam. Nadále platí zákaz vycházení mezi 21:00 a 4:00.

Provincie Gauteng a Kwa-Zulu Natal se navíc v těchto dnech potýká s nepokoji a rabováním – lidem bylo doporučeno, obzvlášť v nejvíc zasažených oblastech, aby si zajistili majetek, kontaktovali své příbuzné a pokud možno neopouštěli domovy. Podle nejnovějších zpráv se rabování a násilí objevuje i v dalších provinciích.

V JAR evidují celkem 2,2 milionu nakažených, z čehož 65 tisíc osob zemřelo. Aktivních je momentálně 208 tisíc případů. Za poslední týden se denně v průměru nakazilo 19 tisíc lidí. Nemocnice jsou téměř plné.

V zemi se aktivně očkuje – vakcínu mohou dostat lidé starší 50 let, od 15. července se otevřou registrace pro věkovou skupinu 35–49 let, která se začne očkovat v srpnu. V zemi se očkuje vakcínami Pfizer a Johnson & Johnson, nově byla schválena vakcína Sinovac. J&J navíc slíbila, že si vakcínu bude moci JAR sama produkovat, aby mohla pomoci zásobovat další africké země. Více než 3 miliony Jihoafričanů již byly naočkovány. Cílem je do konce srpna očkovat 300 tisíc lidí denně.

Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu.
Zdroj: news24.cz
• Témata: Koronavirus svět