Americký Lockheed Martin představí prototyp svého slibného nadzvukového letadla

Lockheed Martin Corp vyvinul nadzvukové cestovní letadlo, v cestě stojí regulace hlukového standardu

Americký výrobce zbraní Lockheed Martin Corp zveřejnil fotografii prvního prototypu svého nadzvukového letounu X-59 Quiet SuperSonic Technology (QueSST).

Společnost říká, že letadlo vyvíjí legendární lockheed Martin Skunk Works ve spolupráci s NASA. Letoun X-59 QueSST (Quiet SuperSonic Technology) bude použit ke shromažďování údajů o odezvě komunity o přijatelnosti tichého zvukového boomu generovaného jedinečným designem letadla. Data pomohou NASA poskytnout regulačním orgánům informace potřebné k vytvoření přijatelného komerčního nadzvukového hlukového standardu a pro zrušení zákazu komerčních nadzvukových cest nad souší.

X-59 bude skoro 30 metrů dlouhý, bude mít rozpětí 9 metrů, dosáhne rychlosti Mach 1,4 a poletí ve výšce 55 000 stop. Klíčovým konstrukčním požadavkem X-59 je replikovat hlukové účinky větších nadzvukových letadel.

Tento průlom by otevřel dveře zcela novému globálnímu trhu pro výrobce letadel, což by cestujícím umožnilo cestovat kamkoli na světě za polovinu času, který tato cesta to zabírá dnes.

Zpracoval kolektiv zaměstnanců zahraniční kanceláře CzechTrade USA.
Zdroj:  Defence-blog.com