Zdroj: CzechTrade

Loďařský průmysl v Chile dynamicky roste. CzechTrade připravuje misi pro české dodavatele

Pacifický oceán omývá břehy Chile v délce přesahující 4000 kilometrů a není proto divu, že od severu na jih se na pobřeží nachází množství regionálně významných přístavů a také loděnic, které staví plavidla pro námořnictvo, přepravní společnosti, lososí farmy i cestovní ruch.

Loďařský průmysl se soustředí na jih Chile, a to především do měst Concepción, Valdivia a Puerto Montt. Dále ve Valdivii, kde zároveň sídlí největší chilská soukromá loděnice Asenav a kde se nachází jediná fakulta lodního inženýrství v regionu. Speciální kategorií je obranný průmysl.

Ilustrační fotografie

Stavbou lodí pro chilské námořnictvo se zabývá největší loděnice v Jižní Americe ASMAR. Její důležitost potvrdilo vloni nové vedení námořnictva, které v tomto desetiletí usiluje o stavbu vlastních bitevních lodí a fregat namísto nákupu použitých plavidel ze zahraničí.

Přestože v posledních letech byla námořní přeprava kvůli externím vlivům utlumena, o poptávce po nových lodích to neplatí. Největší loděnice mají zadány objednávky na několik let dopředu, a to otevírá prostor pro zahraniční dodavatele nejrůznějších technologií a materiálu. Konkrétně se jedná o systémy na zpracování vody (odsolovací zařízení, nádrže), barvy, strojírenské výrobky (převodovky, jeřáby), lana, navijáky, senzory a další. 

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

Největším klientem loděnic jsou lososí farmy

Jejich počet ve fjordech na jihu Chile neustále roste a své produkty vyvážejí do celého světa. Vyjma pontonů pro zaměstnance farem a lodí na přepravu lososů poptávají ve velkém množství lana, kabely a řetězy, přičemž největším nákladem pro tyto společnosti je samotná potrava pro lososy.

Zamítnutí nové ústavy vede ke stabilizaci chilského hospodářství

Příznivý vývoj pro loděnice lze očekávat po odmítnutí nové ústavy v referendu na počátku září. Všechny průmyslové podniky výsledek vnímají jako důležitý krok ke stabilizaci hospodářství a nárůstu investičních projektů, které byly v posledních letech kvůli politické nejistotě utlumeny.

Zahraniční kancelář CzechTrade Chile pořádá pro zájemce o dodávky do loďařského průmyslu obchodní misi. Účastníci akce navštíví nejvýznamnější loděnice v Chile a budou jednat o navázání obchodních kontaktů. Akce se uskuteční od 28. listopadu do 3. prosince 2022. Pokud máte zájem o bližší informace a účast na této misi, obraťte se přímo na chilskou kancelář agentury CzechTrade.

Zpracováno kolektivem zahraniční kanceláře CzechTrade Chile

• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí