Ale roční prognóza průměrné inflace pro příští rok se zvýšila z 2,9 % na 4 %, řekl vedoucí odboru měnové politiky centrální banky Uldis Rutkaste.
Uldis Rutkaste dále vysvětlil, že globální ekonomické oživení a rostoucí poptávka, stejně jako omezení na straně nabídky spojená s pandemií, se odrážejí v dočasném růstu inflace spotřebitelských cen, který nahradil krátké období deflace.
Podle odhadů Lotyšské centrální banky bude vrcholu inflace dosaženo kolem přelomu roku 2021/2022, kdy roční nárůst spotřebitelských cen může dočasně překročit pět procent.
Nárůst inflace je do značné míry způsoben růstem cen energií na světových burzách a jejím přímým dopadem na ceny pohonných hmot, jakož i cen tepla, plynu a elektřiny, jejichž nárůst byl oznámen ve druhé polovině roku 2021.
Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí
„Přestože ceny surovin prudce rostou, inflace spotřebitelských cen roste mnohem pomaleji než ceny surovin. Suroviny jsou jen jednou z nákladových položek konečných výrobků, a zde probíhá transmise do inflace postupně – se zpožděním několika měsíců – a ne vždy v plném rozsahu,“ vysvětlil Rutkaste.
Rutkaste dodal, že trh práce se zotavuje rychle. Nezaměstnanost klesá i po skončení vládní podpory nečinných a růst mezd zůstává stabilní. Dynamika cen služeb je obecně mírná, ale další nárůst bude tažen jak odloženou poptávkou, tak nákladovými faktory.
„Nárůst cen průmyslového zboží je ovlivněn globálním deficitem kontejnerů a následně cenami dopravy. Inflační očekávání se od začátku roku výrazně zvýšily. Přestože inflační očekávání výrobců i spotřebitelů zaostávají za úrovní před globální finanční krizí, jsou nejvyšší za několik let,“ řekl Rutkaste.
S ohledem na to byla prognóza inflace zvýšena na 2,8 % pro rok 2021 a 4 % pro rok 2022.