Maďarsko v boji s koronavirem opět přitvrzuje

Po delší době znovu nastupují nová nařízení k ochraně obyvatelstva proti šíření covid-19.

Dne 11. listopadu 2020 vstoupila v platnost přísná omezení na základě vládního nařízení vyhlášeného pro boj s novým koronavirem.

Mezi 20:00 a 5:00 hodinou platí zákaz vycházení. Jedním z případů osvobození od zákazu vycházení jsou cesty do práce. Všechna shromáždění jsou zakázána. V restauracích není povoleno přijímat hosty, je možný pouze výdej jídla. Vláda snižuje administrativní zátěž při doručování jídla domů a do rozvážky mohou být zapojeni taxikáři. Tovární jídelny mohou být otevřeny.

Obchody, s výjimkou lékáren a čerpacích stanic, mohou zůstat otevřené do 19 hodin a poté otevřeny nejdříve v pět hodin ráno, když skončí zákaz vycházení. Poskytovatelé a služby, na které se toto nařízení nevztahuje (například kadeřníci, maséři, osobní trenéři), mohou podle pravidel zákazu vycházení běžně fungovat. Loterie a národní tabákový obchod nelze otevřít v rozmezí 19:00 a 5:00 hodin.

Hotely nepřijímají turisty. Netýká se služebních cest nebo hostů na vzdělávací cestě.

Je zakázáno pořádat jakékoli akce, včetně kulturních akcí a vánočních trhů. Ceremonie náboženských komunit se mohou konat podle uvážení náboženské komunity. Vláda vyzývá náboženské komunity, aby definovaly pravidla chování během jejich obřadů v souladu s obecnými pravidly. Sportovní zápasy musí být pořádány bez diváků. Individuální venkovní sporty jsou povoleny. Podle platných zákonů nemusí být soutěžící sportovci v této činnosti omezeni. Je zakázáno používat zařízení pro volný čas, zejména fitness, kryté bazény, muzea, knihovny, kina, zoologické zahrady, zábavní parky, domečky a kluziště.

Mateřské školky a základní školy jsou otevřeny jako obvykle do 8. ročníku, se zvláštními opatřeními, která stanoví ředitel. Školy středního vzdělávání fungují v digitálním rozvrhu od 9. ročníku. Studentské koleje středních škol fungují podle uvážení ředitele školy. Univerzity a vysoké školy přecházejí k digitální agendě. Vysoké školy budou uzavřeny, výjimky může stanovit rektor. 

Soukromé a rodinné akce se mohou konat jen pro 10 osob, pohřby pro 50 osob. Pracovníci v nemocnicích, školách, školkách a pracovníci sociálních ústavů musí být testováni každý týden, jak stanoví zvláštní vládní nařízení.

Dosud zavedená pravidla týkající se nošení roušek a udržování odstupu zůstávají v platnosti s povinností nosit roušku v některých veřejných prostorách s více než 10 000 obyvateli. Starosta je odpovědný za vymezení oblastí. Stále není povinné nosit roušku během sportovních aktivit, v parcích nebo v přírodě.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Maďarsko.
Zdroj: https://piacesprofit.hu/gazdasag/igy-valtozik-meg-az-eletunk-szerdatol/3/

Pravidelné novinky e-mailem