Maďarský maloobchod dle dat za srpen ožil

Podle sdělení maďarského Ústředního statistického úřadu se objem maloobchodu očištěný o kalendářní vlivy zvýšil ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 4,1 %.

Maloobchod v Maďarsku prakticky stagnoval řadu měsíce, ale zdá se, že v srpnu svitla naděje. Tržby rostly i na měsíční bázi: díky tomu byl srpen 2021 nejlepším měsícem od začátku covidové krize. Maloobchod ale stále nedosáhl předkrizové úrovně.

Dlouhodobý trend je však stále nejasný a v příštích měsících bude zapotřebí více dobrých zpráv, aby se dalo hovořit o oživení v tomto odvětví.

Přitom mnoho odvětví maďarské ekonomiky již dosáhlo úrovně před krizí a v druhém čtvrtletí 2021 i HDP přeskočil hodnoty před pandemii, maloobchodní tržby výrazně zaostávají.

Statistické údaje o výdělcích nevysvětlují slabý výkon maloobchodu, protože maďarské mzdy nadále výrazně rostou. Nicméně značná inflace stále více snižuje růst kupní síly výdělků, která by mohla brzdit růst spotřeby. Úspory zůstávají vysoké, tedy obezřetnost spotřebitelů může být faktorem, který způsobuje nedostatečnou dynamiku maloobchodního sektoru. Dalším důvodem slabosti maloobchodu je skutečnost, že se do jisté míry změnila struktura spotřeby: někteří stále ve větším poměru utrácejí za služby.

Nesmíme zapomenout ani o tom, že minimální mzda a zaručená minimální mzda se letos zvýšily o necelá 4 %, růst cen je však vyšší. Ti s nízkými příjmy si letos budou moci za své peníze koupit méně než loni. 

Zdroj: https://www.portfolio.hu/gazdasag/20211006/eletjelet-mutat-a-magyar-kiskereskedelem-503868
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Služby
• Teritorium: Evropa | Maďarsko | Zahraničí