Zdroj: CzechTrade

Made in Eindhoven. Malé nizozemské město se stalo technologickým tahounem

Sídlo polovodičové skupiny ASML v Nizozemsku se transformovalo poté, co v 90. letech utrpělo průmyslový úpadek.

Snaha Washingtonu zablokovat přístup Číny ke špičkovým technologiím byla úspěšná pouze na dvou místech mimo USA: Tokio a Eindhoven. Malé nizozemské město, jehož historické jádro bylo během druhé světové války vyhlazeno, je domovem společnosti ASML.

Ilustrační fotografie

ASML vyrábí nejvyspělejší stroje na výrobu křemíkových čipů na světě. Pomocí těchto strojů se vyrábějí polovodiče používané ve všem od chytrých telefonů až po rakety. Díky technologickému sektoru se Eindhoven proměnil v regionálního ekonomického lídra, který ročně navyšuje expanzi o 8 procent.

Tamní firmy a akademici podávají ročně téměř 500 patentů na 100 000 obyvatel, což je jedna z nejvyšších hodnot na světě. Čtvrtina nizozemského rozpočtu na vývoj a výzkum, 3 miliardy eur ročně, je utracena právě zde. Velký podíl na tom má právě firma ASML, která je nejhodnotnější evropskou polovodičovou společností s tržní hodnotou 250 miliard eur.

Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Kromě ASML dříve sídlila v Eindhovenu i divize osvětlení firmy Philips, výrobce čipů NXP a výrobce nákladních automobilů DAF. Jos Benschop, senior viceprezident ASML pro technologie, uvedl, že Eindhoven byl pro růst firmy životně důležitý díky stoletým zkušenostem s výrobou špičkových technologií.

Unikátní extrémní ultrafialové litografické stroje společnosti by nemohly být postaveny bez VDL, místní rodinné společnosti, která se zaměřuje na řešení složitých technických problémů. Nejvyspělejší stroje mají hodnotu zhruba 170 milionů dolarů za kus a od roku 2019 jejich vývoz do Číny zakázala nizozemská vláda. Vláda se nyní dohodla s USA na omezení některých méně vyspělých strojů.

Na počátku 90. let velcí zaměstnavatelé jako Philips a DAF zavírali továrny kvůli levné konkurenci z Asie. Když Philips v roce 2001 přesunul sídlo do Amsterdamu, veřejný i soukromý sektor spolupracovaly na repasování laboratoří a udržení personálu. Eindhoven však z tohoto stěhování těžil. Bývalá výzkumná základna Philipsu se stala high-tech kampusem, kde sídlí více než 260 společností a mezi mini jsou například TomTom, Siemens nebo Huawei. V srpnu 2021 ji koupil americký investiční fond Oaktree. Společnosti tam vyvíjejí umělou inteligenci, kvantové výpočty a fotoniku – mikročipy poháněné spíše světlem než elektřinou.  

Jedním ze zdrojů rekrutů je Eindhoven University of Technology. Rektor Robert-Jan Smits věří ve výhodu zapojení studentů do praktických projektů, jako je nejdelší 3D tištěný most na světě v Nijmegenu.

Region očekává, že v příštím desetiletí vytvoří 70 000 pracovních míst. Státní kasu žádá o prostředky na zdvojnásobení velikosti univerzity, zvýšení praktického výcviku a výstavbu domů.

Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Nizozemsko.
Zdroj: www.ft.com

• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí