Malí zemědělští producenti v brazilském státě Ceará hlásí dobrou sklizeň

Většina malých a středních producentů z brazilského státu Ceará se zaměřuje především na luštěniny, a to hlavně na fazole, hrách, cizrnu či čočku.

Drobní pěstitelé ze severovýchodu Brazílie hlásí při letošní již třetí sklizni velmi dobré výsledky a v mnoha případech mají vyšší výnosy než v roce 2020. Tato část Brazílie, která je velmi blízko rovníku, není nijak postižena výkyvy teplot.

Skladba pěstovaných zemědělských plodin ale musí být přizpůsobena nedostatku srážek, který je v tomto regionu běžný. Většina malých a středních producentů se tak zaměřuje především na luštěniny, a to hlavně na fazole, hrách, cizrnu či čočku.

Například v municipalitě Aracoiaba očekávali zemědělci sklizeň ve výši 1.100 tun luštěnin, ale bylo sklizeno pouze 850 tun. I tak to ale byla o 5 % vyšší sklizeň než v minulém roce. Specialitou tamějších pěstitelů je využívání více kultur na jednom políčku. Fazole tak například bývají společně vysety s kešu, což pak pomáhá minimalizovat nemoci a plísně na obou kulturách. Podobný způsob praktikují skoro čtyři pětiny producentů.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: g1.globo.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí