Maloobchodní řetězce a distributoři potravin v Pobaltí bojkotují zboží ruského a běloruského původu

Solidaritu se situací na Ukrajině vyjádřily i největší retailové a velkoobchodní firmy v Pobaltí.

Jako reakci na ruskou agresi na Ukrajině se rozhodly největší potravinové řetězce pro stažení ruského a běloruského zboží ze svých regálů. Připojily se rovněž velkoobchodní a distributorské společnosti, mezi nimi například firma Sanitex, která patří mezi největší velkoobchodní společnosti obchodující s rychloobrátkovým zbožím v Pobaltí. Podíl ruského a běloruského zboží na celkových tržbách Sanitexu tvořil jen 0,6 procenta.

Ilustrační fotografie

K obdobná akci přistoupil rovněž potravinový řetězec Rimi Baltic, který má v Litvě, Lotyšsku a Estonsku na 300 obchodů. Zboží ruského původu se na celkovém sortimentu řetězce podílelo z necelého jednoho procenta. Ze svých prodejen vyřadila ruské a běloruské zboží také Maxima Latvija, která je číslo jedna na lotyšském trhu.

Rovněž menší potravinové řetězce stáhly z nabídek zboží vyrobené v Rusku či Bělorusku, případně doprodají své zásoby, přičemž nové zboží od importérů již nenakoupí. Mezi tyto patří ELVI Latvija, Citro, Mego či Aibe.

Odmítnutí se dotklo také farmaceutických výrobků. Velkoobchod Magnum Medical a síť lékáren Apotheka již od 25. února přestaly prodávat léky, doplňky stravy a kosmetické přípravky vyrobené v Rusku a Bělorusku.

Stažení ruského a běloruského zboží z nabídky proběhlo i on-line. Toto zboží přestane na svých prodejních platformách prodávat významná litevská e-commerce společnost Pigu.lt. Rozhodnutí se vztahuje na všechny on-line obchody spadající pod tuto skupinu, tj. včetně portálu 220.lv v Lotyšsku, Kaup24.ee a Hansapost.ee v Estonsku a také HobbyHall.fi ve Finsku. Pigu.lt odhaduje, že zboží vyrobené v Rusku a Bělorusku tvoří necelé jedno procento jejího obratu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Lotyšsko s působností pro celé Pobaltí.
Zdroj: Delfi, Diena, Dienas Bizness

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Estonsko | Evropa | Litva | Lotyšsko | Zahraničí