Maloobchodní tržby v Indonésii zaznamenaly v červnu 2020 zlepšení

Krátkobě se neočekávají inflační tlaky, mírné zvýšení cen se předpokládá koncem roku

Dle indonéské národní banky Bank Indonesia a pravidelnému Retail Sales Survey se objem maloobchoodních tržeb v červnu 2020 zlepšil, i když je stále v útlumové fázi. Další parametr Real Sales Index (IPR) v červnu 2020 sice klesl o 17,1 % (v porovnání s minulým rokem), ale zlepšil se o 20 % oproti předchozímu měsíci květnu 2020.
Ke zlepšení prodejů došlo téměř ve všech sledovaných komoditních skupinách, zejména u paliv pro motorová vozidla, potravin, nápojů a tabáku a informačních a komunikačních zařízení. Důvodem pozitivního obratu jsou postupně uvolňovaná opatření proti COVID-19 (large scale social distance/PSBB).
V červenci 2020 již existují náznaky, že maloobchodní prodejní výkonnost se bude i nadále zlepšovat, i když meziroční srovnání je samozřejmě stále negativní. To se odráží v prognóze růstu Real Salex Index pro červenec 2020, který má být „jen“ o 12,3 % menší v porovnání s minulým rokem 2019, ovšem je vidět zlepšení oproti předchozímu měsíci červnu (-17,1 %, meziročně). Zlepšení výkonu maloobchodního prodeje se předpokládá především v kategoriích potravin, nápojů a tabáku a ostatních domácích potřeb.
Pokud jde o vývoj cen, předpokládá se, že se inflační tlak v příštích 3 měsících (do září) zmírní, zatímco v horizontu dalších 6 měsíců do prosince se již předpokládá zvýšení inflace. Příznaky poklesu tlaku na zvyšování cen se odrážejí v místním tzv. General Price Expectation Index, který je pro příští 3 měsíce na úrovni 131,5, což je nižší než předchozí hodnota indexu za minulé čtvrtletí 138,6 tlak na  Příznaky poklesu cenového tlaku se odrážejí ve Všeobecném indexu cenových očekávání (IEH) pro příští 3 měsíce 131,5, což je nižší než předchozí IEH 138,6.
Pro dlouhodobější výhled cenového očekávání na 6 měsíců se očekává spíše nárůst cen (dle hodnoty indexu 156). Tento nárůst je v souladu s předpokládaným zvýšením maloobchodní nákupní aktivity během vánočních svátků a na konci roku.

CzechTrade Jakarta
Zdroj: Indonesian Financials
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Indonésie