Zdroj: CzechTrade

Maloobchodní tržby v USA v červnu rostou třetí měsíc za sebou

Maloobchodní výdaje v USA, které jsou očištěny o sezónnost, ale ne o inflaci, v červnu vzrostly o 0,2 %, oznámilo Department of Commerce (ministerstvo obchodu).

Podle společnosti Refinitiv to bylo pomalejší tempo než revidovaný nárůst o 0,5 % v předchozím měsíci a pod očekáváním ekonomů ohledně 0,5% zisku. Čísla ukazují, že američtí spotřebitelé se nebojí utrácet i přes vyšší úrokové sazby, tvrdošíjnou inflaci a přetrvávající ekonomickou nejistotu, byť zpráva většinou ukázala, že maloobchodní výdaje vzrostly jen relativně málo.

Ilustrační fotografie

Maloobchodní tržby se promítají do širších údajů o spotřebitelských výdajích, které tvoří asi dvě třetiny ekonomického výkonu. Spotřebitelské výdaje se ve druhém čtvrtletí udržely, i když pomalejším tempem než v prvních třech měsících roku.

Federální rezervní systém se dlouhodobě snaží ochladit ekonomiku, aby snížil inflaci, takže případné zpomalování výdajů budou úředníci vnímat příznivě. Existuje mnoho signálů, že výdaje budou i nadále ztrácet dech.

Trvale silná ekonomika se stále robustním trhem práce by úředníky příliš znepokojovala, nicméně vše nasvědčuje tomu, že američtí spotřebitelé budou koncem tohoto roku čelit obtížné ekonomické situaci, která by je mohla přimět k dramatickému omezení.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechInvest a CzechTrade USA v New Yorku.
Zdroj: CNN

• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod

Doporučujeme