MET Group v Srbsku uvedla do provozu bioplynovou elektrárnu

PEPO Energy, která je společným podnikem švýcarské energetické skupiny MET Group a srbské firmy Arhar Teh, vybudovala novou elektrárnu na zelenou energii v obci Novo Miloševo v severní části srbské oblasti Vojvodina.

Kogenerační jednotka s instalovanou kapacitou 1,2 MW používá zemědělskou biomasu k výrobě bioplynu, ze kterého je následně vyráběna elektrická a tepelná energie. Hodnota investice se odhaduje na 5 milionů eur. MET Group se k projektu připojila v roce 2020, kdy koupila 51 %, a stala se tak majoritním vlastníkem projektu, čímž zabezpečila potřebné financování. Stojí za zmínku, že MET Renewables jakožto součást holdingu a srbská energetická společnost NIS společně budují lokální projekt soustavy větrných elektráren Plandište. Sama společnost MET je v regionu Balkánu velmi aktivní, o čemž svědčí i fakt, že v říjnu loňského roku koupila soustavu větrných elektráren o výkonu 42 MW na území Bulharska.

Slavnostnímu otevření zařízení byla přítomna i místopředsedkyně srbské vlády a ministryně energetiky Zorana Mihajlović, která uvedla, že na území Srbska bylo do této doby postaveno 28 podobných zařízení na bioplyn. „Aktuálně stavíme dalších 73 takových zařízení a po jejich dokončení bude Srbsko s celkovým výkonem přes 100 MW vyrábět více elektrické energie z bioplynu než Slovinsko, Chorvatsko a Černá Hora dohromady,“ uvedla ministryně. 

Výkonný ředitel MET Group Benjamin Lakatos uvedl, že společnost v Srbsku úspěšně působí od roku 2009 a zařízení v Novom MIloševu je důležitý milník pro plnění firemní strategie obnovitelných zdrojů energie.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice
• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí