Mexická vláda se snaží snížit energetickou závislost

Mexický prezident López Obrador prohlásil, že Mexiko díky opravě a modernizaci stávajících rafinérií, stejně jako i výstavbě nové rafinérie Dos Bocas a nákupu zbylých akcií rafinérie Deer Park, dosáhne během několika málo let palivové soběstačnosti.

Prezident dodal, že jen během prvních třech let jeho funkčního období vláda celkem investovala 32 miliard pesos (1,57 miliard USD) do rehabilitace stávajících, celkem šesti rafinérií. Pracuje se například na znovuobnovení provozu rafinérie Minatitlán či rafinérie Tula. Strategickým projektem aktuální vlády je pak výstavba zcela nové rafinérie Dos Bocas ve státě Tabasco na jihovýchodě země, která až do dnešního dne stála zemi 8, 995 miliard dolarů. Rafinérie by měla začít fungovat v červenci roku 2022. Mexická vláda také před nedávnem dokončila akvizici rafinérie Deer Park v Texasu a mexická státní ropná společnost Pemex se tak stala jediným vlastníkem této rafinérie.

Cílem současného prezidenta je, aby se v Mexiku vyráběl dostatek benzinu a dieselu, a země tak již nadále nebyla závislá na nákupu benzínu v zahraničí. Mexiko patří mezi nejvýznamnější země v těžbě ropy v Latinské Americe, většina se však exportuje. Mexiko má v rafinaci a dalším zpracování ropy dosud velké mezery.

López Obrador slibuje, že do konce jeho vlády bude Mexiko v oblasti produkce paliv soběstačnou zemí. Slibuje též, že dohlédne na to, aby se netěžilo více ropy, než je potřeba, a tak zajistí, aby bylo dostatek ropy také pro další generace. Produkce by během jeho vlády neměla přesahovat 2 miliony barelů denně. Aktuální produkce se pohybuje okolo 1,5 milionů barelů denně. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Z
droj: petroleoenergia.com 
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí