Mexický IMSS posiluje transparentnost veřejných licitací

Mexický institut sociálního zabezpečení (IMSS), největší odběratel zboží ve zdravotnictví, zahájil počátkem října online přenos veřejně vypsaných nákupů a licitací. Cílem je zabránit korupčním praktikám, posílit transparentnost a zaručit adekvátní využití veřejných financí, oznámil ředitel IMSS Zoé Robledo.

IMSS ročně nakoupí 13,4 milionu zboží od rukavic, plášťů, stříkaček, léků až po nejmodernější přístroje na léčbu nejrůznějších onemocnění. Zoé Robledo zdůraznil, že jen v roce 2019 bylo uzavřeno 56 tisíc kontraktů ve výši přesahující 90 miliard pesos (785 tisíc eur). 

Díky tomuto mechanismu budou veřejně známy návrhy dodavatelů pro vyhodnocení a výběr nejlepší nabídky. Transparentnost dat a vztahů mezi IMSS a dodavateli má v gesci nový ústav Unidad de Integridad y Transparencia.

První přenos se konal prostřednictvím YouTube kanálu Licitaciones Públicas del IMSS v úterý 13. října. Jednalo se o proces nákupu testu na detekci protilátek proti lidskému imunodeficitu HIV typu 1 a 2. Tyto testy budou použity v rámci programu prevence a včasné diagnostiky, konkrétně budou aplikovány u těhotných žen a zranitelných skupin obyvatel. U všech licitací nově platí, že by měly být vždy zveřejněny veškeré fáze od vypsání, návrhu, dotazy až po samotný výběr. 

Zdroj: IMSS, El Economista
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí